Za staré kotle na uhlí dostanete od září pokutu. E.ON radí, jak je nahradit

Za staré kotle na uhlí dostanete od září pokutu. E.ON radí, jak je nahradit

Omezení, o kterém se mluví už 12 let, vešlo po letech odkladů v platnost. Zákon o ochraně ovzduší udává, že od září 2024 platí zákaz provozu starých kotlů na tuhá paliva první, druhé, či neuvedené emisní třídy. Každému, kdo jimi bude topit i nadále, hrozí pokuta až 50 000 korun. Je tedy nutné pořídit kotel vyšší třídy, nebo alternativu.

Důvodem zákazu starých kotlů na tuhá paliva je, že silně znečišťovaly vzduch. Situace byla nejhorší na vesnicích a v malých městech, kde jste nižší kvalitu ovzduší mohli „pocítit“ hlavně v zimě.

Povinná výměna se týká nezanedbatelného počtu obyvatel. Staré kotle sice jsou na hranici své životnosti a jsou dlouhodobě neúsporné, stále jich je ale v českých domácnostech několik stovek tisíc. Pokud tedy máte starý kotel a od září ho nevyměníte, hrozí vám pokuta až 50 000 korun – a to opakovaně.

Nabízí se pořízení kotle na tuhá paliva s třetí a vyšší emisní třídou. Pro řadu lidí je ale atraktivní i výměna za kondenzační plynový kotel nebo tepelné čerpadlo, které je dlouhodobě nejúspornější. Nákup i montáž plynového kotle nebo tepelného čerpadla lze vyřídit u E.ONu. Ten za vás v případě tepelného čerpadla vyřídí i dotaci, která sníží náklady až o 90 000 korun (NZÚ).

Výhody novějších kotlů na tuhá paliva

Nejlevnější variantou je kotel třetí až páté třídy na biomasu, kde lze namísto uhlí topit dřevem nebo dřevnými peletami. Výhodou je snadná obsluha, ekologičnost i možnost napojení do systémů chytré domácnosti – dřevěné pelety vložíte do zásobníku a kotel už si v průběhu dne přikládá sám. Pokud ale využijete palivové dřevo, musíte přikládat sami. I tato varianta kotlů bude pravděpodobně v blízké budoucnosti v rámci zákona o ochraně ovzduší zakázaná.

.. | E.ON

Úspornou variantou je kondenzační plynový kotel

Zásadní výhodou kondenzačních plynových kotlů je vysoká účinnost a fakt, že nemusíte nikde skladovat palivo. Kondenzační plynový kotel si můžete pořídit přímo od E.ONu , který ho rovnou i zapojí. Jen si zkontrolujte, že máte v obci rozvod plynu a v domě vybudovanou přípojku. U nové přípojky počítejte s dalšími náklady.

Kondenzační plynový kotel je vhodný do starších a nezateplených staveb s radiátory, na rozdíl od tepelného čerpadla, které v domech s vysokou tepelnou ztrátou ztrácí na účinnosti.

„Klíčové je vždycky podívat se na možnosti každého jednotlivého zákazníka, zjistit jeho potřeby a nabídnout mu řešení na míru. Plynový kondenzační kotel může být efektivní a relativně dostupné řešení pro zákazníky, u kterých to dává smysl. To znamená, že primárně je nutné, aby byl v místě jejich domácnosti zavedený plyn,“ doplňuje Ondřej Hájek, vedoucí oddělení energetických řešení pro domácnosti.

Náklady na tepelné čerpadlo zčásti pokryjí dotace

Tepelné čerpadlo si bere teplo z okolního vzduchu, ze země nebo z vody. Jde o ekologický a úsporný zdroj tepla, kdy v průměru z každé 1 kWh elektřiny vyrobí více než 5kWh tepla. Jeho využití je univerzální, největší efektivity ale dosáhne v domech s nízkými tepelnými ztrátami a s podlahovým vytápěním.

Vysoké pořizovací náklady jsou ze všech uvedených alternativ topení nejvyšší. Dají se nicméně snížit s pomocí dotací jako je Nová zelená úsporám nebo Nová zelená úsporám Light. 

Další možnosti slev nabízí E.ON, který prodává své tepelné čerpadlo nyní se slevou až 50 000 korun. Přesné náklady si můžete spočítat přímo na stránkách E.ON v online kalkulačce .

„Tepelné čerpadlo je aktuálně nejžádanější a nejvyužívanější forma energetického řešení, které u našich zákazníků instalujeme. Klientům při jeho pořízení vyřídíme dotaci a také zajistíme servis. Tohle je věc, která je hodně podceňovaná, ale zákazníci by měli myslet i na to, jestli tady jejich dodavatel řešení bude i za deset let a zajistí jim servis celého řešení. I proto je dobré se vždy obrátit na spolehlivého a zavedeného dodavatele,“ doplňuje Ondřej Hájek.