Významný developer s přesahem do zahraničí spouští nový realitní fond a chystá expanzi do USA

Klima na realitním trhu loni nebylo příznivé. Nemovitostní fondy byly nuceny přeceňovat svá portfolia směrem dolů, což snížilo jejich výkonnost. Nyní se však podmínky mění. Část hráčů využila situaci k nákupům, financování zlevňuje a analytici očekávají, že výnosy z nemovitostních fondů začnou opět růst. Impulzem navíc může být i vstup nových hráčů. Investiční fond nově otevírá jeden z největších tuzemských developerů. Slibuje možnost financovat české i zahraniční projekty se zhodnocením až 15 procent.
Možnost investovat do českých i zahraničních developerských projektů umožní nově developer UDI Group, který otevírá nový fond kvalifikovaných investorů. Společnost slibuje zhodnocení až 15 procent. Peníze využije developer na financování již připravených projektů i na rozvoj skupiny.
„Fond by nám měl pomoci získat nové typy investorů. Například institucionální investory z řad bank a pojišťoven nebo investičních fondů. Ty totiž nakládají s prostředky třetích stran – svých vkladatelů – a musejí se tedy řídit striktními pravidly,“ vysvětluje Pavel Šemík, který má v UDI na starosti finance.
Kromě fondů nebo bank je fond otevřen také velkým privátním investorům. Nejnižší možný vklad činí milion korun.
Šemík dodává, že do budoucna přibudou i podfondy zaměřené na financování jednotlivých velkých projektů. V první fázi developer spustil podfond General, který bude investovat do skupiny UDI Group jako celku, a podfond Conservative investující do půjček na jednotlivé projekty.
„Investorům fond nabídne zhodnocení ať již konzervativnější formou pevného procentního výnosu až devět procent ročně s garancí minimálního výnosu 6,5 procenta ročně, nebo prémiové spojené s podílem na celkovém zisku konkrétního projektu či portfolia, kde se očekává výnosnost kolem 15 procent ročně. Statut a stanovy fondu prověřila a schválila ČNB,“ uvádí developerská skupina.
Ve hře je expanze do Německa i do USA
UDI Group patří momentálně mezi největší developery v Česku. Významnou část byznysu skupiny však tvoří také výstavba v zahraničí, především v Polsku. UDI se navíc nezaměřuje výhradně na výstavbu bytů, ale buduje například také průmyslové areály v atraktivních lokalitách. Podle informací e15 aktuálně zvažuje expanzi do Německa či do USA, kde působí minimum tuzemských hráčů. V zámoří je momentálně nejaktivnějším investorem v rámci realitního byznysu skupina PPF .
„Skupina v průběhu roku 2023 přefinancovala své celkové úvěrové zatížení,“ vyjadřuje se k finanční situaci společnosti ředitelka strategie Marcela Fialková. Koncem června získala úvěr ve výši téměř 100 milionů zlotých (asi 590 milionů korun) od polské pobočky mBank na financování další výstavby projektu Classic Ursus v polské Varšavě. Tam developer dokončil a předal novým majitelům 114 bytů v rámci první etapy projektu. Loni na jaře pak zahájil stavbu druhé etapy, která zahrnuje 272 bytů a maloobchodní jednotky v přízemí.
V Česku aktuálně skupina staví velký logistický areál u dálnice D5 poblíž Plzně. Výstavbu tam financuje nově navýšeným úvěrem v celkové hodnotě 48 milionů eur (1,2 miliardy korun). V areálu vzniknou celkem tři haly o výměře 130 tisíc metrů čtverečních.
Akvizice i výstavbu financuje skupina UDI Group převážně z vlastních zdrojů. Ty kombinuje s kapitálem, který jí poskytují investoři ke zhodnocení, a doplňkově právě i s úvěry. Bankovní zdroje slouží hlavně k financování samotné výstavby projektů.
Další silný hráč chystá fond
Nemovitostní fondy jsou v Česku v oblibě. Nový fond aktuálně chystá také investiční skupina Penta, která jej chce též využít pro rozvoj realitních projektů a možnou expanzi na Západ. O tomto záměru jako první informovala e15 . Penta chce podrobnosti představit v druhé polovině letošního roku.
Průměrný výnos retailových realitních fondů činil v loňském roce 5,79 procenta. Výnos u většiny fond byl mezi pěti až sedmi procenty. Vyplývá to z dat specializovaného portál Nemovitostni-fondy.cz. Šest z devatenácti retailových fondů podle nich překonalo loni inflaci. Předloni tyto fondy přinesly investorům rekordní výnosy 8,5 procenta. Meziroční míra inflace ke konci roku činila 6,9 procenta.
Realitní trh se začíná po silném ochlazení, které odstartoval covid a následný prudký růst úrokových sazeb, vzpamatovávat. V prvním čtvrtletí 2024 dosáhl objem investic do komerčních nemovitostí, tedy staveb určených k podnikání, v Česku 550 milionů eur (téměř 14 miliard korun). To je o 254 procent více než v posledním čtvrtletí loňského roku.
Výsledek však ovlivnily především dvě velké transakce, a to dokončení prodeje nákupního centra Arkády Pankrác, které koupil fond Trigea, a společný podnik CPI Property Group a Best Hotel Properties, do něhož CPI miliardáře Radovana Vítka vložila osm českých hotelů. Bez těchto transakcí by byl objem investic pětinový. Údaje vyplývají z dat realitněporadenské společnosti Knight Frank. Podle ní všechny investice do komerčních nemovitostí, tedy například do obchodních a skladových ploch, kanceláří či do restaurací a hotelů, pocházely z českého kapitálu.
Žádaným investičním produktem se stávají byty určené k pronájmům. Projekty takzvaného institucionálního nájemního bydlení nakupuje například společnost XPlace provozovaná pražským arcibiskupstvím, která koupila byty v pražských objektech na Waltrovce či U Šárky. Ta v příštích letech plánuje investovat miliardy korun do nájemních bytů nejen v Praze .