Vinice na cestě k moři. Developer Hauerland buduje ve Slovinsku zastávku pro Čechy i Rakušany

Byznysová kariéra Davida Hauerlanda je už od doby jeho studií spojena s nemovitostmi a posléze financemi. Zažil pracovně dobu před velkou realitní krizí v roce 2008 a vzpomíná na ni jako na zlatou éru, v níž se každý velký úspěch slavil vínem. Tehdy ještě netušil, že o pár let později bude spolumajitelem nemovitostní investiční skupiny Fidurock a s ní jednu vinici koupí. Dokonce ve Slovinsku. A zužitkuje tam vše, co se v byznysu naučil. Právě nyní startuje v jeho režii velká přeměna vinařství Zlati Grič produkující nejpopulárnější vína ve Slovinsku.
Mohykán Konjičan
Je to osmdesát hektarů v malebné krajině blízko města Slovenske Konjice, kde se réva pěstuje osm set let. Kombinace mnoha slunečných dnů, alpského a panonského podnebí – zejména u svahů Pohorje a Konjiška gora, dávají vínům ze středně těžké písčité půdy neopakovatelný charakter.
Co si budeme říkat, ono nejpopulárnější slovinské cuvée Konjičan prodávané v litrových lahvích úplně neodráží potenciál onoho místa, byť ho obchodně dobře saturuje. Stejně tak tři apartmány o celkem deseti lůžkách nejsou ničím, co by krásu vinařství přiblížilo širší veřejnosti. Přitom vinice leží v krajině jen pár minut cesty od hlavního tahu mezi Mariborem a Lublaní a je ideální zastávkou při cestě k moři do Chorvatska.
Když David Hauerland a jeho partneři viděli tyto výchozí body, bylo jim hned jasné, že potenciál vinice Zlati Grič chtějí a dokážou pozvednout. „S vínem je to jako s věkem. Člověk k té zamilovanosti musí dozrát,“ komentuje jejich rozhodnutí. Protože už vinice byla v českých rukou, dohoda byla snadná a její bývalý majitel, Robert Schönfeld, zakladatel a předseda představenstva RSBC Group, projekt majitelům Fidurocku prodal.
Pak následovala řada měsíců, kdy noví majitelé zkoumali potenciál místa, sháněli odborníky a konzultanty, aby jim poradili, jak tuhle lahev co nejopatrněji otevřít. „Protože z developmentu vím, že každé špatné rozhodnutí na začátku vás stojí hodně peněz na konci,“ říká Hauerland.
Byznysové hrozny
Záměrem je tedy vybudovat vinařský resort, který bude kombinovat ubytování s pocitem pohody v přírodě, dobrou kuchyní, vínem a sportem. Součástí areálu je devítijamkové golfové hřiště, na alpské sjezdovky to odsud také není daleko. Navíc vinice nestojí uprostřed pustiny, ale u většího, řekněme okresního, města se všemi důležitými službami.
Už nyní každý rok skupina Fidurock investuje do technologií ve vinařství stovky tisíc eur a vybudování jejich snu, který je nyní na spadnutí, bude stát navíc nějakých dvacet milionů eur. „Máme naprojektováno. To znamená, že víme, co můžeme stavět, a víme, co chceme stavět. Předpokládáme, že do dvou až tří let úřady změny povolí a pak dva roky budeme budovat. Do pěti let bude hotovo,“ plánuje Hauerland.
Pojďme se na chystanou změnu podívat blíže. Protože vinařství leží v chráněném území, nové stavby nejsou možné. Proto se musí využít ty stávající, a to formou dostaveb a úprav. Celkem 55 pokojů o 110 lůžkách s wellness a eventovým centrem bude kombinovat tradici a nový přístup. Část staveb má být zapuštěna v podzemí kvůli zachování krajinného rázu. Tomu napomohou i zelené střechy. Roztroušené stavby ve vinicích dostanou každá kapacitu kolem dvaceti lůžek.
Slovinské v Moravské
Promění se nejen vinařství, proměnil se ale i jeho majitel. „Tím, jak jsme vinařství koupili, se ze mě stal milovník vína. Když pijete nějaký ročník, můžete se vrátit k tomu, co se tenkrát stalo. Je to takové cestování časem,“ usmívá se David Hauerland. Je zřejmé, že s proměnou vinařství Zlati Grič přijde i proměna tamní produkce. Legendární Konjičan začne pomalu ustupovat kvalitnějším vínům. „Teď je to tak, že kdybychom ho vyrobili dvakrát tolik, všechno prodáme, je to nejlepší z těch základních vín, ale půjdeme jinou cestou,“ plánuje majitel.
Pro srovnání jen uveďme, že téhle značky se vyrobí ročně průměrně nějakých šest set tisíc litrů a lahví, odrůdových vín v „sedmičkách“ pak 150 tisíc lahví. Odrůdová vína mají tři řady a do pěti let by vinařství chtělo prodávat dvojnásobek lahví. Pomoci mu k tomu má i chystaná expanze do Německa, Rakouska, na Slovensko či do Česka, kde David Hauerland chystá showroom v Moravské ulici na pražských Vinohradech.
Myšlenka je jasná: Lidé, kteří víno v Česku i zahraničí díky expanzi poznají, se mohou stát zákazníky, respektive hosty vinařství při cestě na Balkán. Zkrátka zjistí, že Slovinsko a jeho vína mají svoje kouzlo. Už teď se ale víno prodává i v Japonsku nebo Austrálii.
Pro Davida Hauerlanda je provoz vinařství odbočkou od nemovitostí. Začínal v real estate oboru, pak pracoval v bankách UniCredit a J&T. Jeho Fidurock nyní provozuje komerční nemovitosti, mezi které patří retailové parky, s nimiž začal v roce 2014. O dva roky později, v roce 2016, přikoupil portfolio činžovních domů, které upravuje a pronajímá jako rezidenční byty.
Takových domů je momentálně čtrnáct. A ještě jedna motivace vlastně od této činnosti k vinaření Davida Hauerlanda táhla. Byla to prostá emoce. Od stavby retailových parků a úprav činžáků hledal něco, kde může využít svoji kreativitu a prostě se „vyřádit“. Brzy se ukáže. Pokud byl tenhle nápad kvalitní a dobře vyzrálý, nebude z něj nikoho bolet hlava.
David Hauerland (38)
• Pod jeho vedením skupina Fidurock vybudovala portfolio realitních nemovitostí v hodnotě téměř osmi miliard korun a spustila řadu dalších projektů, mezi které patří slovinské vinařství Zlati Grič nebo audio & cinema showroom VOIX.
• Před založením Fidurocku pracoval na pozicích externího privátního bankéře v J&T, regionálního manažera pro franchising v UniCredit Bank a konzultanta v oblasti maloobchodu ve společnosti Jones Lang LaSalle.