V kladenské Poldovce se začíná stavět. Vznikne tu průmyslový areál za tři miliardy

V kladenské Poldovce se začíná stavět. Vznikne tu průmyslový areál za tři miliardy

Opuštěný brownfield po bývalé ocelárně Poldi Kladno čeká brzy proměna. Na rozsáhlé části areálu patřící investiční skupině RSJ začal developer Panattoni letos v létě s výstavbou průmyslových hal. Jde o jeden z několika projektů, které by měly probudit k životu kdysi slavnou Poldovku, která tvoří třetinu rozlohy středočeského Kladna.

Přeměna historicky významného průmyslového území někdejší Poldovky by měla podle investorů i zástupců města přinést nové ekonomické příležitosti pro region. Skupina RSJ zde chce za tři miliardy korun postavit do roku 2025 dvě rozsáhlé průmyslové haly. Aktuálně na pozemku probíhá demolice podzemních částí původních objektů a hrubé terénní úpravy.

„Výstavba Panattoni Business Parku Kladno je pro nás velkým závazkem a chceme zde opět ukázat, jak mohou moderní průmyslové areály přispívat k udržitelnému rozvoji měst a regionů,“ říká regionální ředitel pro rozvoj Panattoni Jan Andrejco. Developer se podle něj snaží o ekologicky šetrnou výstavbu i následný provoz, část stavebního materiálu z demolice se například bude recyklovat.

Zatím není jasné, kteří nájemci nové prostory obsadí, byť město vyjádřilo přání, aby spíš než skladové prostory byla na místě výroba , jež by přinesla do Kladna více pracovních míst. Vždyť Poldi v době největší slávy zaměstnávala až dvacet tisíc lidí, kvůli neúspěšné privatizaci firmy a uzavření černouhelných dolů v devadesátých letech přišly ze dne na den o práci tisíce lidí.

Nedaleká Praha se nakonec stala pro Kladno požehnáním i prokletím. Kladenští začali za prací dojíždět na nedaleké ruzyňské letiště nebo rovnou do centra hlavního města a nemalá část se tam i odstěhovala. Kladno se začalo vylidňovat a velké průmyslové areály Poldi a Vojtěšská huť se staly fyzickou, ekologickou i vizuální zátěží.

Dnes je Poldi největším středočeským průmyslovým brownfieldem, kde sídlí několik menších firem. Nový development by měl podle manažera RSJ Marcela Kolesára přispět ke ke znovuobnovení hospodářského potenciálu regionu. Haly budou uzpůsobené na logistiku i lehkou výrobu. V blízkosti areálu se nacházejí dálnice D5, D6 a D7, železniční zastávka Kladno-Švermov a Letiště Václava Havla Praha. Ve výstavbě je i rychlodráha propojující Prahu, letiště a Kladno.

„Jde o důležitý krok k proměně jednoho z největších průmyslových brownfieldů v zemi,“ doplňuje kladenský radní pro oblast rozvoje Ondřej Rys, který apeluje na stát a kraj, aby investovaly do silničního napojení areálu na dálnici i prodloužení modernizované železniční trati do stanice Dubí, která se nachází v blízkosti areálu.

Podstatnou část někdejších hutí dnes nicméně vlastní společnosti Fer Consult a její sesterské firmy, které drží pozemky s dvakrát větší plochou než RSJ a které zde také plánují výstavbu průmyslových hal. Jak dříve upozornil deník e15, zdejší pozemky se staly bojištěm ruských velkopodnikatelů . V rámci insolvenčního řízení se před několika měsíci postavili proti sobě v Rusku odsouzený majitel kladenských pozemků a hal Dmitrij Gerasimenko a bývalý majitel zkrachovalé huti Andrej Zokin, který má blízko k největším spojencům ruského prezidenta Vladimira Putina. Insolvenční řízení nakonec skončilo dohodou mezi dlužníkem a věřiteli a Rusové si nadále drží kontrolu nad cenným majetkem.