Tržní panika a geopolitika otřásají nejpevnějším realitním trhem. Kupci ruší obchody za desítky milionů

Tržní panika a geopolitika otřásají nejpevnějším realitním trhem. Kupci ruší obchody za desítky milionů

25. 4. 2025   Adam Váchal

Pád akciových trhů a obavy z cel zavedených prezidentem Donaldem Trumpem ochladily jeden z nejodolnějších segmentů americké ekonomiky – trh s luxusními nemovitostmi. Obchody za desítky milionů dolarů se ruší nebo pozastavují, protože investoři dávají přednost likviditě a vyčkávají, jak se vyvine globální ekonomická situace.

Trh s luxusními nemovitostmi ve Spojených státech dlouhodobě odolával vysokým sazbám a všeobecné nejistotě. Bohatí kupci i přes ekonomické turbulence v posledních letech ochotně utráceli za exkluzivní rezidence v New Yorku, Los Angeles, Palm Beach nebo Aspenu. Důvodem byly extrémní zisky na burze i rekordní bonusy ve finančním sektoru. Tato jistota ale nyní naráží na své limity.

Na začátku dubna ztratily americké trhy během dvoudenního výprodeje více než šest bilionu dolarů. Prezident Trump sice posléze oznámil 90denní přestávku v zavádění nových cel, a v posledních dnech navíc naznačil ochotu zmírnit tvrdý postoj vůči Pekingu , důvěra investorů však zůstává otřesená.

Realitní agenti napříč USA podle  The Wall Street Journal  hlásí masivní nárůst zrušených nebo odložených transakcí v luxusním segmentu. Americký deník uvádí příklad realitních makléřů, kteří takto přišli o již sjednané obchody za miliony i desítky milionů dolarů. Takovým příkladem je obchodník s nemovitostmi Peter Ocean, kterému klienti na poslední chvíli vycouvali z dojednaného prodeje bytu v luxusní newyorské čtvrti Lenox Hill za 10,25 milionu dolarů – kupující se po propadu akcií rozhodli obchod nedotáhnout. „Bylo to jako rána do břicha,“ popsal Ocean pro WSJ. Jeho klient prý při odstoupení od obchodu reagoval stroze: „Trump nás podělal.“

VIDEO:  Na každý byt v Praze je 108 zájemců. Žít v nájmu už není ostudou, říká šéf Bezrealitky Meyer ve FLOW

Růst cen luxusních domů překonal zbytek trhu

Podle nejnovějších dat americké realitně-poradenské firmy Redfin vzrostly v USA během druhého čtvrtletí 2024 ceny luxusních nemovitostí, které představují pět procent trhu, o 8,8 procenta. To je více než dvojnásobné tempo oproti běžnému trhu. Zároveň platí, že nejbohatších 10 procent Američanů drží podle dat realitně-poradenské společnosti  Realtor.com až 36,3 procent svého majetku v akciích a fondech. A právě zde došlo k zásadnímu výkyvu, který se bezprostředně propsal i do luxusního trhu nemovitostí.

V Bel-Air padl obchod za 65 milionů dolarů s mezinárodními kupci, kteří do té doby půl roku vybírali vhodnou nemovitost. V Miami zmrazil zájemce koupi sídla za 42 milionů dolarů, protože jeho podnikání závisí na importech z Číny. O den dříve se do domu šel podívat i s otcem a dětmi – druhý den si to rozmyslel. „Když jsou zprávy příliš negativní, lidé se stahují,“ popsal pro WSJ makléř Aaron Kirman z Christie’s International Real Estate.

Nejistota se propisuje do developerského trhu

Nejistota doléhá i na developery. Napětí se přenáší i do developerských projektů. V Miami například ztroskotal prodej pozemku za 13 milionů dolarů, kde měl vyrůst nový luxusní dům. Developer vycouval kvůli rostoucím nákladům na stavební materiál – obává se dalšího růstu cen importů.

Někdejší americká supermodelka Christina Estrada byla dlouhé roky vdaná za saúdskoarabského šejka Walida Juffaliho. Jejich vztah ale v roce 2016 skončil rozvodem a od té doby trvaly soudní tahanice. Teď Christina, skoro 10 let od rozvodu, získala nádhernou vilu na pohádkové adrese. Není to nikde jinde než v Beverly Hills. Jenže Christina ji evidentně nepotřebuje, a tak se rozhodla ji prodat. Cena je 6 milionů dolarů.Někdejší americká supermodelka Christina Estrada byla dlouhé roky vdaná za saúdskoarabského šejka Walida Juffaliho. Jejich vztah ale v roce 2016 skončil rozvodem a od té doby trvaly soudní tahanice. Teď Christina, skoro 10 let od rozvodu, získala nádhernou vilu na pohádkové adrese. Není to nikde jinde než v Beverly Hills. Jenže Christina ji evidentně nepotřebuje, a tak se rozhodla ji prodat. Cena je 6 milionů dolarů.

V Aspenu se vrátily na trh nemovitosti za více než 100 milionů dolarů, včetně domu za 52,5 milionu. I zde se očekával hladký prodej, který byl však náhle zrušen. Důvody makléř nespecifikoval, ale připustil: „Je to volatilní trh. Lidé chtějí jistotu.“

Podobné příběhy se opakují i v Texasu, New Jersey nebo na předměstích New Yorku. V Ridgewoodu například padl obchod s domem za 1,8 milionu dolarů doslova v den, kdy Trump podepsal dekret o zavedení nových cel. Kupující zřejmě počítal s financováním z likvidních aktiv – po propadu trhů však vycouval.

Likvidita vítězí nad snem o domě

Rodina Neumannových, majitelé fitcentra v Brooklynu, zrušili koupi svého vysněného brownstonu za 3,995 milionu dolarů hned poté, co trhy padly. Plánují raději zůstat v nájmu a držet hotovost pro případ poklesu tržeb. „Když máte pocit, že jste přišli o peníze, nechce se vám moc utrácet,“ vysvětlila Joanna Neumann pro americký deník.

Podle odborníků se nejedná jen o krátkodobou paniku. Jde o hlubší změnu postoje: ve světě plném ekonomické nejistoty a geopolitického napětí i nejbohatší Američané hledají flexibilitu a likviditu. Přestávají jednat s pocitem neomezených zdrojů – a to se okamžitě odráží na trhu.

GALERIE: 285 milionů za dům? Podívejte se na nejdražší americké nemovitosti v na prodej.