Trh institucionálního nájemního bydlení v Praze roste. A spolu s ním stoupá i nájemné

28. 5. 2025 hrab
Hlavní město Praha zažívá boom institucionálního nájemního bydlení. Počet jednotek, které na jeho území nově staví investoři, v průběhu letošního prvního kvartálu dosáhl historického maxima. A na svá maxima stoupá i nájemné v těchto bytech. To se meziročně zvýšilo o 8,5 procenta. Potvrzuje to kvartální report zpracovaný realitně poradenskou společností Knight Frank.
V metropoli je v současné době v provozu téměř 3 200 nájemních bytových jednotek určených výhradně pro pronájem v rámci BTR (Build-To-Rent) projektů. Dalších více než 2 300 jednotek je ve výstavbě, přičemž více než čtyři stovky nových bytů budou podle zjištění společnosti Knight Frank na trh uvedeny již v následujících měsících.
-
Institucionální nájemní bydlení v Praze v současnosti tvoří 61 procent nabídky všech projektů v oblasti profesionálně spravovaného nájemního ubytování. Studentskému bydlení (PBSA) náleží 33 procent. Co-living se na celkovém množství nabídky podílí šesti procenty.
Mezi lokality, kde se BTR projektům nejvíce daří, patří oblast Prahy 9, dále pak Praha 5 - konkrétně Smíchov, Karlín (Praha 8) či Holešovice (Praha 7). Intenzivně se ale staví například i na Opatově (Praha 11) či ve Stodůlkách (Praha 13). Při pohledu na mapu je zřejmé, že se jedná o místa s dobrou dopravní dostupností a rychle se rozvíjejícím okolím.
Stabilní výnosy pro investory, vyšší standard pro nájemce
Trh institucionálního nájemního bydlení je v Praze výrazně koncentrovaný – pět největších provozovatelů aktuálně spravuje více než polovinu všech dokončených nájemních jednotek. Mezi hlavní hráče patří například AFI Europe, která drží největší počet bytů v provozu, Mint Living s největším objemem výstavby, nebo REICO ČS Nemovitostní fond a projekt Dostupné bydlení České spořitelny. Tito investoři navíc nadále aktivně rozšiřují svá portfolia a jejich kroky potvrzují důvěru v dlouhodobý růst a stabilitu tohoto segmentu.
„Stále více developerů se aktivně zaměřuje na segment nájemního bydlení a už v raných fázích navrhuje některé projekty přímo pro tento účel. Jde o významný posun v jejich přístupu – zatímco dříve vznikala většina nájemních projektů přestavbou bytů původně plánovaných k prodeji koncovým zákazníkům, dnes už se nájemní model stává součástí strategie od samého počátku,“ komentuje proměnu trhu Josef Karas, vedoucí investičního oddělení ve společnosti Knight Frank.
Zájem o tento typ bydlení podle Karase roste také ze strany nájemců. "Mladší generace, expati i domácnosti preferující flexibilitu a kvalitní služby oceňují profesionální správu, standardizované podmínky nájmu a doplňkové služby, které BTR koncept nabízí." Bydlení se tak stává nejen komfortnější, ale i předvídatelnější.
„Institucionální nájemní bydlení si v Praze postupně vybudovalo pevnou pozici. Reaguje na proměnlivou realitu trhu, kterou ovlivňuje demografický vývoj, pokračující urbanizace i změna hodnotových preferencí obyvatel.," říká Lenka Šindelářová, Head of Research & Consultancy ve společnosti Knight Frank. A dodává, že Praha je navíc významným multikulturním centrem, kde každý čtvrtý obyvatel je cizinec. „Tento trend bude podle všeho dále sílit. Právě zahraniční nájemníci totiž tvoří podstatnou část klientely těchto projektů," konstatuje Šindelářová. Z pohledu investorů jde podle ní zároveň o stabilní aktivum s atraktivním zhodnocením. „Očekáváme, že v příštích pěti letech se počet jednotek v tomto segmentu několikanásobně navýší."
Ceny nájemního bydlení zvyšuje silná poptávka a omezená nabídka
Průměrné nájemné v tomto segmentu nájemního bydlení v Praze meziročně vzrostlo o 8,5 procenta, což odráží silnou poptávku v kombinaci s omezenou nabídkou. Vzhledem k vývoji ekonomické situace i demografickým trendům odborníci očekávají, že ceny nájmů budou nadále růst. Stabilní příjmy z nájemného doplňuje i dlouhodobý růst hodnoty nemovitostí, který zajišťuje atraktivitu BTR projektů z pohledu institucionálních investorů.