Skanska zahájila výstavbu nového rezidenčního projektu. V pražských Malešicích vybuduje více než tisícovku bytů

28. 5. 2025 Jana Hrabětová
Výstavbu nové rezidenční čtvrti nazvané Habitat letos na jaře odstartovala developerská společnost Skanska Residential. V pražských Malešicích vznikne na brownfieldu o rozloze 70 tisíc metrů čtverečních a v šesti etapách nabídne přes tisíc bytů. V rámci první etapy, která představuje investici 851 milionů korun, bude vybudováno 124 bytových a šest komerčních jednotek. Její dokončení je plánováno na rok 2027.
Bytový areál Habitat, který roste podél Černokostelecké ulice v severovýchodní části Prahy 10, bude charakterizovat modrozelená infrastruktura, nízká energetická náročnost (PENB-A), certifikace BREEAM a vysoký standard kvalitních a udržitelných materiálů. Dokončení první etapy s více než 120 bytovými jednotkami plánuje Skanska na rok 2027, celý projekt by pak měl být hotov přibližně do deseti let.
V rámci první etapy výstavby, proměňující v novou rezidenční čtvrť zanedbané území, kde kdysi stával podnik Letecké opravy, vyroste bytový dům o sedmi sekcích se společným polootevřeným vnitroblokem. V nabídce bytů převažují dispozice 2+kk a 3+kk, nechybí ale ani menší 1+kk či prostorné jednotky 4+kk.
Jak vyplývá ze sdělení developera, první etapa projektu dosahuje mimořádné energetické účinnosti v kategorii PENB-A a zajistí tak citelné a dlouhodobé úspory na provozních nákladech. Oproti legislativnímu standardu z roku 2024 vychází úsporněji o 45 procent.
Zelenou střechu, která bude dům pokrývat, doplní fotovoltaické panely s instalovaným výkonem 34,10 kWp a fototermické panely, které ročně vyrobí až 31 MWh energie za rok. Fotovoltaická elektrárna bude šetřit energii ve společných prostorách a fototermické panely ve spojení s využitím tepla z recyklace šedé vody výrazně sníží náklady na ohřev teplé vody. "Efektivně se bude hospodařit také s pitnou vodou včetně systému pro recyklaci šedé vody na splachování WC a dalších řešení. Celkově se předpokládá úspora pitné vody až ve výši 44 procent." říká Jan Pohorský, vedoucí týmu komunikace Skanska Residential.
Dalším trendem, který projekt Habitat respektuje, je modrozelená infrastruktura se zahrnutím prvků tzv. sponge city. K nim patří již zmíněné zelené střechy, ale důraz je kladen především na efektivní práci se zelení. "Cílem je zachytit co největší množství dešťové vody pro závlahu a zabraňovat vzniku teplotních ostrovů. Krajinářská architektura jde ohleduplnou cestou k životnímu prostředí, část původní vegetace a vzrostlé stromy tu zůstanou a nově se vysadí luční kvítí přirozené fauny. Biodiverzitu podpoří také hmyzí hotely, broukoviště i ptačí budky," vysvětluje Pohorský.
Roli koncepčního architekta zastává v celém projektu ateliér Chapman Taylor. „Habitat je typickou moderní čtvrtí, která bude ve své době patřit k těm nejpokrokovějším, a to s sebou nese uplatnění aktuálních trendů moderního bydlení. Žijete-li běžný rodinný život, oceníte klidné místo a velmi dobrou dopravní dostupnost. Ani velká obchodní centra nebo stanice metra nejsou daleko, zatímco kolem vás je kvalitní městská zeleň a dobře organizovaná doprava,“ uvedl Filip Pokorný, hlavní architekt projektu z ateiéru Chapman Taylor.