Rychleji než Wall Street. Byty v některých částech Prahy extrémně podražily, lákadlem je metro D

Koupě pražského bytu se letos ukázala být více než dobrou pojistkou proti tuzemskému zdražování. Byty z druhé ruky v posledním roce zhodnotily investorům jejich pomyslné vklady zhruba o dvanáct procent, čtyřnásobně tak překonaly českou inflaci. Kdo z prozíravějších investorů věděl, kam sáhnout, vydělal ale ještě mnohem více. Modelovým vítězem disciplíny zhodnocování bytů v metropoli se stal byt v panelovém domě nedaleko nové plánované trasy pražského metra. Kdo z kupců tak během loňského realitního střízlivění pořídil byt kupříkladu v některých oblastech Prahy 4, udělal z dnešního pohledu lépe, než kdyby své peníze uložil do akcií na Wall Street. Masivně ale narostly ceny i v některých lokalitách pražské periferie či v městských částech zažívajících boom popularity.
„Praha nebyla nikdy kompaktní a mezi jednotlivými čtvrtěmi jsou v cenových trendech dlouhodobě rozdíly. Platí to i o tak podobných bytech, jako jsou například ty v panelové zástavbě,“ naznačuje pestrou směsici trendů v cenách bytů v metropoli mluvčí Bezrealitky František Brož.
Podle výpočtů e15 nad statistikami portálů SReality a RealityMix ostatně ceny pražských bytů vzrostly ze svého loňského cenového dna o zhruba šest až pětatřicet procent. Hned v osmi z celkem dvaadvaceti správních obvodů hlavního města narostla cena průměrného bytu oproti loňsku o pětinu a více. Růstovým rekordmanem v rámci nejhustěji zalidněných částí metropole se přitom stal jih Prahy, konkrétně obvod Praha 12 zahrnujících čtvrtě jako Modřany, Komořany, Točná, Cholupice či Kamýk.
Metr secondhandového bytu zde meziročně podražil o necelých 23 procent a vzhledem k nejnižším cenám loňského roku pak dokonce o více než 32 procent. Tedy o procentní bod nad výnosem nejpopulárnějšího amerického akciového indexu S&P 500.
Lákadlem je skokové zlepšení dopravní dostupnosti
„V celé Praze 4 se spojil efekt rychlejšího růstu cen panelákových bytů a probíhající výstavby trasy metra D,“ uvádí partner společnosti Feira Real Estate Vlastimil Šedivý. Jih Prahy se stal podle něho cílem těch zájemců, kteří nedosáhnou na ceny novostaveb, ale nechtějí bydlet mimo Prahu a každodenně dojíždět. „Velká sídliště, typicky Modřany a Jižní Město, registrují zvýšenou poptávku především z řad střední třídy,“ uvádí Brož.
Divoký růst ale zažily i lokality platící za nejlevnější vstupenky pro bydlení v hlavním městě. Zatímco se tak metr staršího bytu v pražských Horních Počernicích ještě před rokem prodával v průměru za šestaosmdesát tisíc korun, aktuálně je to již přes 111 tisíc korun, tedy o bezmála osmadvacet procent více.
O více než čtvrtinu ze svých loňských maxim ale podražily i čtvrtě jako Horní Měcholupy, Řepy, Hostivař či Újezd nad Lesy. V posledně jmenované čtvrti na východním okraji Prahy se přitom ještě loni dal koupit metr bytu i za necelých 73 tisíc korun. A ačkoli aktuálně vyjde metr na necelých 98 tisíc korun, platí letos, stejně jako loni, za nejlevnější lokalitu s pražskou adresou.
Cenovému boomu nahrává i vyšší zájem o panelové byty. Zatímco tak například pražské cihlové byty ze svého loňského cenového dna podražily zhruba o deset procent, byty v panelu ještě o polovinu více. „Ceny panelových bytů v minulosti nerostly tak rychle jako cihlové. Dochází tedy ke korekci. Panelové byty jsou levnější, je po nich tedy vyšší poptávka, která zase žene ceny rychleji nahoru,“ říká obchodní ředitel finanční skupiny Partners Jan Brejl.
Průměrný pražský šedesátimetrový byt v paneláku je aktuálně zhruba o 1,7 milionu levnější než v cihle. Na tento rozdíl slyší především zájemci financující byt hypotékou; tento rozdíl totiž znamená přibližně o 200 tisíc korun méně nutných vlastních úspor.
„Zajímavě do cen promlouvá nový development v okolí, k jehož hladinám mají tendenci se okolní nemovitosti přibližovat,“ připomíná Brož další z faktorů cenového vývoje pražských bytů. To podle něho typicky platí pro některé oblasti na Praze 5, jako jsou Smíchov a Radlice anebo třeba Libeň v osmé městské části.
„A pak jsou tu výkyvy v oblíbených čtvrtích, kde se ceny pohnou skokově vzhůru vždy, když posílí poptávka. Sem dlouhodobě patří třeba Holešovice nebo Karlín,“ připomíná Brož. Výslednicí obou zmíněných trendů je v metropoli Praha 7. Starší byty tu tak oproti loňským minimům podražily takřka o devatenáct procent, oproti loňskému listopadu pak o patnáct.
Novostavby totálně přepisují cenovou mapu
Ještě brutálněji přepíše proporce růstu cen zahrnutí bytů v novostavbách. „V některých městských částech narostlo ve třetím kvartále letošního roku procento bytů v novostavbách, které jsou typicky dražší než starší byty, což může průměrné ceny táhnout nahoru,“ říká Štěpán Matějka, datový analytik Sreality.cz. To je i případ Prahy 7, kde se zahrnutím nově postavených bytů průměrná cena za metr v této čtvrti zvýšila podle dat RealityMix o téměř třicet procent. Tím zároveň Praha 7 s cenou 171 tisíc korun za metr průměrného bytu napříč stářím předstihla letos tradiční cenovou dvojku v metropoli Prahu 2.
Praha jako celek se svými dvanácti procenty nicméně růstově zaostává za dalšími českými metropolemi. Příkladem je Brno, kde od loňského listopadu vzrostla cena metru staršího bytu v průměru o sedmnáct procent. Dokonce o dvaadvacet procent dražší secondhandové byty hlásí podle statistik Sreality třetí největší tuzemské město podle počtu obyvatel Ostrava.
VIDEO: S cenami bytů nic neuděláme, musíme podpořit dostupné nájmy, řekl Schneider z ministerstva pro místní rozvoj v pořadu FLOW
„Nejlépe budou v příštích deseti letech z hlediska návratnosti vycházet investiční byty v regionech a Ostrava je jedním z nich,“ potvrzuje majitel společnosti Správa a investice do nemovitostí a prezident Asociace nájemního bydlení Jakub Vysocký. Ostrava je zároveň nositelem takzvaného trendu „navrátilců“, kdy nižší prodejní ceny a rostoucí nájmy přilákaly celou řadu domácností žijících v Praze nebo v Brně k nákupu staršího investičního bytu ve svém rodném kraji. O necelých šestnáct procent, tedy taktéž rychleji než v Praze, zdražily za poslední rok byty v Plzni.
Z pětky největších českých měst pak zaostal za Prahou jen Liberec. Cenovky tamních starších bytů od loňského listopadu vzrostly „jen“ o necelých osm procent. Naopak přesně shodně s Prahou narostly i cenovky secondhandových bytů v metropoli objímajícím Středočeském kraji.