Rulíšek v centru Pardubic koupil průmyslový areál Strnadových Kávovin. Postaví tam byty

6. 3. 2024 Ondřej Souček
Od průmyslníka Jaroslava Strnada k fondu developera Jiřího Rulíška, od výroby potravin k bytům. Kávoviny, jeden z největších průmyslových areálů v centru Pardubic, se promění v nový městský blok s byty, obchody a službami. Miliardová přestavba má začít za čtyři až pět let. Informaci e15 potvrdila Hana Vyplelová, šéfka Rulíškova fondu Imos Development, který projekt bude mít na starosti.
Nedaleko pardubického hlavního vlakového nádraží se na ploše zhruba 4,5 hektaru už téměř 130 let vyrábí melta, sušenky nebo kakao. Před rokem koupi tradiční firmy Kávoviny se zhruba půlmiliardovým obratem dokončila skupina CE Industries Jaroslava Strnada. Ta se ale nyní chystá pardubický areál opustit.
Plány konsolidace divize rychloobrátkového zboží popsal už v říjnovém rozhovoru pro e15 šéf CE Industries Adam Šotek: „Dojde ke sloučení tří našich podniků, Heinz Food, Kaumy a Kávovin, do jednoho závodu. Hledáme pro tento záměr vhodnou lokalitu, přičemž hlavním cílem je podstatně zefektivnit výrobu.“
Tyto plány se právě posunuly blíž naplnění. V polovině února se novým majitelem rozlehlých pardubických hal stala Amista investiční společnost, která je správcem fondu Imos Development. Ten patří Jiřímu Rulíškovi, developerovi, který svůj byznys v oblasti rezidenčního bydlení dosud rozvíjel především v domovském Brně a jeho okolí. Investuje ale také do horského střediska Dolní Morava, které se v poslední době dostalo do širšího povědomí díky stavbě nejdelšího visutého most pro pěší na světě.
Nyní se Rulíšek chystá zaměřit právě na pardubický areál. Podle výkonné ředitelky fondu Imos Development Hany Vyplelové je sice projekt zatím na úplném začátku, základní představu o využití ploch už ale firma má. „Aktuálně hledáme vhodného partnera – architekta, se kterým přestavbu lokality zpracujeme. Od toho se budou odvozovat detaily. Nyní odhadujeme, že se investiční náklady budou pohybovat kolem 1,8 miliardy korun. Pozitivní je, že nebudeme potřebovat změnu územního plánu,“ říká k plánům Vyplelová, podle níž bude areál zatím využíván v aktuálním stavu.
Areál Kávovin není jedinou průmyslovou lokalitou, která se v centru Pardubic výrazně promění. Po 150 letech zde s výrobou piva skončil Pardubický pivovar, jehož mateřská pivovarnická skupina Staropramen přesunula produkci pardubického Pernštejnu do Ostravy.
Co bude dál s pozemky pivovaru, se zatím neví. Jasněji už je ale v jeho nejbližším okolí. Ze severu se dokončuje druhá etapa rezidenčního bydlení a na západě, kde pivovar sousedí s chátrajícím bývalým autobusovým nádražím a brownfieldem po někdejším lihovaru, by se mělo začít stavět už letos. Společnost Redstone Real Estate se tu na ploše zhruba šesti hektarů chystá vybudovat komplex Galerie Pernerka, jehož součástí bude obchodní dům, kanceláře, hotel, kina i multifunkční sál. Hotovo má být do konce roku 2026.
Z východu pivovar přiléhá k ruinám po bývalé továrně Prokop. Majitel Prokopky, ČSOB Pojišťovna, v této lokalitě už léta plánuje výstavbu, zatím však zůstává jen u záměru.