Pupp, nebo Hilton? O výjimečnou budovu v Karlových Varech se utkají dva čeští miliardáři

Pupp, nebo Hilton? O výjimečnou budovu v Karlových Varech se utkají dva čeští miliardáři

Už v září může být jasno, kdo získá jednu z posledních zchátralých velkolepých budov na karlovarské lázeňské kolonádě s obrovským komerčním potenciálem. Alžbětiny lázně nedaleko státního hotelu Thermal jsou dosud ve vlastnictví města, ale to je nezvládá provozovat, natož rekonstruovat. Do hry tak vstoupili dva uchazeči o koupi. Nejprve projevil zájem hotelový řetězec Hilton ve spolupráci s developerskou skupinou JTH Jaroslava Třešňáka, pak o dům pojmenovaný po císařovně Alžbětě Bavorské, řečené Sissi, začal usilovat také vlastník pětihvězdičkového Grandhotelu Pupp Pavel Hubáček, který ovládá bankovní skupinu Creditas.

Město podle veřejně dostupných informací jednalo zatím jen se zástupci hotelového řetězce Hilton, jehož klíčovým partnerem v soutěži o Alžbětiny lázně je právě developerská skupina JTH. Společnost chce lázně přímo koupit, následně rekonstruovat a nechat je společně s ubytovacími a lázeňskými kapacitami provozovat právě Hiltonem.

Zakladatel JTH Jaroslav Třešňák to redakci e15 potvrdil. „O lázně jsme projevili zájem jako první a máme řadu pádných argumentů, proč by je měl provozovat řetězec Hilton. Příchod Hiltonu do Karlových Varů by pozvedl celé město, které v minulých letech trpělo odlivem ruských investorů a kde chybí dostatek kvalitního ubytování s prvotřídním lázeňským provozem pod vedením celosvětově známé značky,“ říká Třešňák.

S příchodem Hiltonu by se podle něj Karlovy Vary umístily na celosvětovou mapu hotelů této sítě, z čehož plynou další výhody spojené s příchodem nových turistů, kteří díky věrnostnímu programu Hilton využívají pouze hotely tohoto řetězce. „Mezinárodní řetězec je také garancí vysoké kvality poskytovaných služeb. Především se ale brandové hotely pyšní úspěšnějším obsazováním objektů celoročně, a to zejména v obdobích nižší sezony,“ tvrdí Třešňák.

Hilton měl ve spolupráci s JTH původně představit několik variant řešení v červenci. Nakonec ale k další schůzce s vedením města nedošlo. „Vše se přesunulo na zastupitelstvo, které se bude konat 3. září. Prezentovat tu bude jak Hilton, tak Grandhotel Pupp,“ potvrdila primátorka Andrea Pfeffer Ferklová (ANO), která byla před svým vstupem do politiky generální ředitelkou Puppu. Přestože se dříve hovořilo jen o pronájmu celého zařízení, investoři si přejí odprodej.

„O budovu jsme se přihlásili také, protože do dvou let budeme ve Varech provozovat skoro 650 lůžek a v žádném z našich hotelů nemáme lázeňskou péči. Chceme budovu koupit, opravit a provozovat tam tradiční lázeňskou péči, ke které byla budova postavena. Přidat služby, hlavně gastronomii, a vrátit zpět koncept, kdy hosté do lázeňského domu docházejí, po cestě pijí prameny a procházejí se,“ popisuje plány generální ředitel Puppu Jindřich Krausz.

Lázně chce otevřít jak svým hostům, tak i klientům jiných karlovarských hotelů. Dlouhodobou rekonstrukcí v současnosti prochází i samotný Pupp. Od vstupu skupiny Creditas do hotelu v roce 2017 pokračují investice do jeho celkové obnovy, která má být dokončena v roce 2027. Letos očekává Pupp rekordní návštěvnost až 75 tisíc hostů, zatímco před pandemií covidu to bylo 30 tisíc návštěvníků ročně. Vlastník jednoho z nejstarších hotelů na světě nyní připravuje také rekonstrukci karlovarského hotelu Opera Palace vedle Městského divadla.

„Lázeňství se v posledních letech potýká s úpadkem a předpokládá se, že počet klientů bude i nadále klesat. Věříme, že tento trend může zvrátit návrat k tradičním hodnotám lázeňství podle doktora Bechera, tedy vodoléčba, pitná kúra a procházky,“ myslí si Krausz.

Vstup soukromého investora je patrně jedinou možností, jak ztrátové městské lázně zachránit. Jenom loni skončilo hospodaření městské společnosti Alžbětiny Lázně v téměř 12milionové ztrátě a celková kumulovaná ztráta tak vyrostla už na 148 milionů korun. Karlovarský magistrát musí provoz Alžbětiných lázní dotovat 20 miliony korun ročně, na investice do chátrajícího objektu ale nezbývají peníze, jak je patrné na první pohled. Nejenže se drolí vnější omítka, budova by potřebovala i zásadní modernizaci vnitřního vybavení.

„Samozřejmě preferujeme nejlépe variantu zachování lázní i veřejné lázeňské péče pro obyvatele Karlových Varů a širokou veřejnost,“ uvedla městská zastupitelka za hnutí ANO Hana Žáková, která je zároveň předsedkyní představenstva městské akciovky Alžbětiny lázně. Jedná se ostatně o poslední lázeňské zařízení Karlových Varů, které poskytuje tradiční balneologické služby.

To se ovšem podle Žákové nevylučuje s případným prodejem, kde bude klíčové, jak velkou ubytovací kapacitu případný investor získá. „My už teď víme, že objekt potřebuje investici ve výši zhruba 1,2 miliardy korun. A je jasné, že investor bude potřebovat mít nějakou ubytovací kapacitu, aby se mu to v čase vrátilo,“ podotýká zastupitelka. Aby dávalo ekonomický smysl hotel provozovat, musely by lázně nabídnout alespoň 150 pokojů. „A do stávajícího objektu se jich tolik určitě nevejde,“ upozorňuje Žáková. Investor tak bude muset zřejmě k památkově chráněné budově vybudovat moderní přístavbu, aby si zajistil dost míst pro přenocování.

V tom se ale plány obou investorů liší. Zatímco skupina JTH ve spolupráci s Hiltonem chce nové ubytovací kapacity přistavět, Pupp zvyšování počtu pokojů ve městě odmítá. „Celková roční obsazenost stávajících kapacit je kolem 50 procent. Nové přístavby proto nejsou nutné. Namísto toho chceme, aby hotely v Karlových Varech nabízely lázeňské služby, a zvýšily tak svou atraktivitu pro klienty, což povede k vyšší obsazenosti,“ říká Krausz, který trvá na tom, že po plánované opravě Alžbětiných lázní v nich chce zachovat režim veřejných lázní pro všechny, tedy nejen pro hosty Puppu, ale i klienty jiných karlovarských hotelů. A také udržet současné zaměstnance lázní.

Miliardář Pavel HubáčekMiliardář Pavel Hubáček | Tomeš Michael / E15

Alžbětiny lázně jsou pro investory atraktivní hned z několika důvodů. Prvním je lokalita, komplex se nachází v samém srdci Karlových Varů, na dohled od hotelu Thermal, kde se každoročně koná mezinárodní filmový festival. Červencová událost pokaždé přiláká do města tisíce turistů a i ty nejzapomenutější hotely mají plno. O moderní hotely světového střihu je ale ve Varech poměrně nouze. Magistrát i kraj proto pracují na tom, aby do lázeňského města jezdili lidé i mimo festival.

Právě to slibuje skupina JTH a podle ní příchod známého mezinárodního hotelového řetězce zvýší návštěvnost celého města i obsazenost ostatních místních hotelů. Známý developer už má za sebou otevření šestipatrového luxusního resortu Hilton u chorvatské Rijeky , jehož obsazenost si nemůže vynachválit – od začátku letošního roku včetně zimních měsíců dosahuje v průměru 72 procent. „Šlo přitom původně o opomíjenou lokalitu, kam nechtěl žádný velký hotelový řetězec vstoupit. My jsme to prolomili a nedávno otevřel Hilton další butikový hotel v nedaleké Opatiji. Marriott dokonce v oblasti plánuje otevření dalších tří hotelů,“ doplňuje Třešňák.

Z dostupných regionálních statistik i z dat samotného Hiltonu vyplývá, že vstup známého řetězce má skutečně zásadní přínos pro celý turistický ruch v daném místě. Podle údajů chorvatského turistického sdružení Přímořsko-gorskokotarské župy zaznamenaly pětihvězdičkové hotely v oblasti letos v červenci o 16 procent více přenocování než loni.

JTH ve spolupráci s Hiltonem připravuje i stavbu nového pětihvězdičkového hotelu v centru Teplic. Hotel bude stejně jako ve Varech napojen na léčivé lázeňské prameny. Celkem tam má vzniknout 168 hotelových pokojů.