Půda ve slevě. Praha a okolí přetékají stavebními pozemky, investoři větří příležitost

Letošní jaro přeje stavitelům rodinných domků. Alespoň těch v Praze a jejím okolí. Pro své budoucí útočiště mají totiž momentálně největší výběr stavebních parcel za posledních šest let. Masivní nabídka navíc tlačí na cenu, a stavět se tak letos dá na pozemku s takřka šestiprocentní slevou oproti pandemickému vrcholu na podzim roku 2022. Hlavním důvodem je, že část původně zapálených stavebníků v posledních letech v důsledku inflačního šoku rezignovala na své plány a raději svůj pozemek, který ostatně mezitím mnohdy vydatně zhodnotil, poslala zpátky na trh. Podle expertů jde zároveň o unikátní okno, které je stále otevřené pro potenciální investory.
„Ochota stavět rodinné domy pro vlastní bydlení výrazně poklesla od doby, kdy se projevil velký nárůst cen materiálů,“ vysvětluje realitní makléř Michal Svoboda ze společnosti Century 21. Jen za poslední dva roky vzrostly ceny stavebních materiálů téměř o čtyřicet procent a takřka současně s tím prudce zdražily hypoteční úvěry. „Řada těch, kteří disponovali pozemkem a chystali se stavět, pravděpodobně přehodnotila své plány a někteří se rozhodli dát své pozemky k prodeji. Tato situace bude bezesporu ještě pokračovat,“ zdůrazňuje realitní expertka Seznam.cz Hana Kontriš.
Výstavba rodinných domů v Praze a Středočeském kraji v důsledku zpomalila na nejnižší úroveň za posledních pět let. Kontriš dodává, že zároveň panuje nedostatek investorů, kteří si koupi mohou především v lukrativních lokalitách dovolit. „Je jich zjevně méně a to se promítá i na lehkém poklesu cen, které v předchozích letech raketově rostly,“ říká Kontriš. Aby toho nebylo málo, zbylá část poptávky strčila peníze do slamníku. „Bonitní klienti totiž odložili nákup, a namísto toho úročili vlastní zdroje v bance,“ doplňuje realitní makléř společnosti Luxent Exclusive Properties Zdeněk Jemelík.
Nabídka tak začala trendově růst a poptávka naopak slábnout, ve výsledku se takřka zhroutil trh.
Jak uvádí statistiky portálu Sreality, letos v březnu bylo v jeho nabídce přes 2700 inzerátů na prodej stavebních pozemků v Praze a Středočeském kraji. To je nejvíce od jara roku 2018, v případě metropole pak dokonce od července roku 2017. Nabídka stavebních parcel tu pak trendově roste více než poslední dva roky a za tu dobu počet nabízených pozemků vzrostl o 140 procent.
Stejná data rovněž ukazují, že pozemky ve Středočeském kraji i v Praze jsou o šest až sedm procent levnější než na svém cenovém vrcholu na sklonku roku 2022. Zcela opačný obrázek nabízejí pandemická léta. Zatímco metr čtvereční stavebního pozemku kolem Prahy stál na počátku pandemie v březnu 2020 tři tisíce korun, do konce roku 2022 vystoupal v průměru takřka na dvojnásobek.
„Pokles cen u některých pozemků pozorujeme i na Bezrealitky. Je daný tím, že už v polovině roku 2022 odešla z trhu podstatná část zájemců o koupi, pokles je ovšem pouze dočasný,“ soudí šéf Bezrealitky Martin Ponzer. Slevy prý totiž nemají šanci vydržet. „Ceny pozemků v dlouhodobém horizontu musejí zákonitě růst,“ věří Ponzer.
Čechům se podle něho pomalu vrací kupní síla a i hypotéky se postupně stávají dostupnějšími, což zatlačí na ceny stavebních pozemků, tentokrát směrem nahoru. Podle expertů jsou tak zároveň stavební pozemky momentálně poněkud opomíjenou investiční příležitostí. Mírný růst cen už byl znát během posledních měsíců. Nabídkové ceny pozemků kolem Prahy tak například od počátku roku vzrostly o necelá dvě procenta.
„Vedle pozemků přímo v metropolích jsou atraktivní zejména metropolitní prstence, tedy pás okresních měst okolo Prahy a Brna,“ vysvětluje Ponzer. Brněnská situace je podle něho specifická tím, že Jihomoravané obecně více tíhnou k domům, a tak je v poměru k počtu obyvatel Brna zájem o pozemky v pohodlné dojezdové vzdálenosti dokonce vyšší než v Praze.
„Do budoucna určitě očekáváme růst cen a s poklesem úrokových sazeb nastane zvýšená poptávka na celém trhu,“ předpokládá i Jemelík z Luxentu. Trhu pomohou i nižší úrokové sazby. „To by mělo mít za následek určité oživení výstavby a poptávky po pozemcích,“ soudí ekonom UniCredit Bank Jiří Pour. Zároveň ale zdůrazňuje, že úrokové sazby zůstanou dostatečně vysoké na to, aby nedošlo k dalšímu boomu cen realit včetně stavebních pozemků jako na počátku pandemie.
Jak uvádí statistiky portálu Videobydleni.cz, nejvyšší pokles cen stavebních pozemků má na kontě Pardubický kraj. „Nejlevnější pozemky se tradičně dají pořídit v Ústeckém a Moravskoslezském kraji a to za průměrnou cenu 1250 korun za metr,“ přibližuje šéf portálu Jakub Veverka. Ceny pozemků začaly masivně růst na počátku roku 2018, jejich nabídka nicméně podle dat Sreality až do roku 2021 prakticky setrvale klesala.