Praze docházejí byty, skoupili je lovci slev. Prodávající čekají na lepší časy, developeři na výhodnější úvěry

Praze docházejí byty, skoupili je lovci slev. Prodávající čekají na lepší časy, developeři na výhodnější úvěry

17. 4. 2024   Jaroslav Bukovský

Bydlení v Praze se už zase stává obtížně dosažitelnou vzácností. Nabídka bytů v metropoli se na počátku tohoto jara propadla na dvouleté minimum a přiblížila se na dohled dramatickému nájezdu kupců na pražské nemovitosti během pandemického roku 2021. Do značné míry za to mohou „lovci slev“, kteří skoupili pražské byty během uplynulých dvou let, a to často za hotové. Bytové menu v metropoli se tak i díky nim trendově smršťuje už od podzimu roku 2022, kdy vrcholila snaha Pražanů zbavit se bytů ještě za staré, vyšší,„pandemické“ ceny. Dnešní prodávající ale už začali chápat, že pražská bytová tenze vstupuje do druhého dějství, a březnové ceny tak povyrostly nejvíce za uplynulý půlrok.

„Trend dokonce zesiluje. Za poslední tři měsíce nabídka bytů klesá meziměsíčně o jedno procento, což je téměř dvojnásobné tempo v porovnání s loňským rokem,“ říká hypoteční expert firmy Broker Trust Libor Vojta Ostatek. Poptávka prý ožila, s nabídkou však nijak nehýbá.

„Trh nyní naráží na cenové limity, které nejsou kupující ochotni akceptovat. Vše, co přijde na trh pod tímto limitem, je okamžitě vyluxováno pryč,“ podotýká ředitel realitního portálu Videobydleni.cz Jakub Veverka. Podle něj je pražský trh s byty momentálně jednoduše překoupený.

Roli má i návrat majitelů bytů ke strategii z období pandemického zdražování bytů: s prodejem raději vyčkávají. „Prodávající očekávají, že ceny porostou, a že se tedy byt vyplatí dát do prodeje až v průběhu příštích měsíců,“ upozorňuje Ostatek. Také on konstatuje, že trh je v současnosti prakticky vyprodaný a blíží se pandemické krizi.

„Kvůli citelnému zdražení úvěrů i mnozí developeři pozastavili nebo odložili realizaci svých projektů na pozdější, finančně příznivější dobu,“ připomíná Vlastimil Šedivý z Fiera Real Estate další z faktorů, jež dramaticky omezují nabídku bytů. 

Jak uvádějí statistiky portálu Sreality, v březnu bylo v jeho nabídce kolem 5800 bytů, tedy o zhruba 2100 jednotek – anebo také o téměř 27 procent – méně než na vrcholu v listopadu roku 2022. „Mnoho majitelů už nabídlo své nemovitosti k prodeji ve vhodný čas, tedy právě v roce 2022,“ potvrzuje trend Hana Kontriš, manažerka oborových služeb Seznam.cz.

V centru byty podražily o 12 procent

Průměrná cena pražského bytu letos v dubnu podle statistik portálu RealityMix meziročně vzrostla o bezmála šest procent. Nejrychleji oproti loňsku stoupaly ceny v tradičně dražších pražských oblastech. Jak vypovídají stejná data, o dvanáct procent, tedy nejvíce, poskočila cena bytů na Praze 1, o jedenáct v městské části Praha 6. Byty v centru hlavního města ale podle této statistiky z rozhodující části podražily až v posledních měsících. 

„Ty nejlepší cenové nabídky se na pražském realitním trhu objevily už loni. Velkou část bytů, které se na trh dostaly v první polovině roku 2023, už investoři skoupili,“ uvádí šéf Bezrealitky Martin Ponzer s tím, že při zamrzlém hypotečním trhu se stal kupující s hotovostí na realitním trhu králem a mohl si do určité míry diktovat cenu. „To je efekt, který využili právě realitní investoři.“

„Pro investory není problém běžné pražské byty v dobrém stavu spolehlivě pronajmout, byť návratnost investice je v takovém případě mnohem delší než v jiných městech. Z toho důvodu je o pražské byty zájem nejen mezi prodávajícími, ale i mezi investory, kteří je v nejistých dobách berou jako spolehlivou investici a ochranu prostředků před inflací,“ dodává Kontriš.

Trh pomůže těm, kdo chtějí bydlet

Ponzer ještě připomíná, že oproti loňskému roku se proměnila skladba bytů na trhu. Ubylo těch kvalitních za dobrou cenu a zbývají především dražší, byť kvalitní byty, a naopak byty s nějakým handicapem.

Tržní tlak ale podle expertů dále zesílí. A měl by pomoci těm kupujícím, kteří chtějí zkrátka bydlet. „Hypoteční sazby budou v průběhu letošního roku dále klesat, a lze tak očekávat sílící poptávku ze strany zájemců o vlastní bydlení,“ soudí ekonom UniCredit banky Jiří Pour. Na druhou stranu ale úrokové sazby zůstanou natolik vysoké, že nemovitosti nebudou představovat zrovna výhodnou investiční příležitost. „To by mělo zabránit masivnímu přílivu investorů i razantnímu zvýšení cen,“ vysvětluje Pour. 

Vůbec nejmenší nabídku bytů za posledních deset let Praha zaznamenala na podzim pandemického roku 2021, v říjnu bylo v metropoli k mání jen něco kolem 4200 bytů. Již zmíněný nabídkový vrchol trhu o rok později přinesl nejvyšší počty od podzimu roku 2018. Až na tyto mimořádné výkyvy ale nabídka pražských bytů dlouhodobě klesá. Například v červnu 2014, kdy statistiky portálu Sreality začínají, bylo na trhu dnes nepředstavitelných téměř třináct tisíc jednotek.