Nejlepším místem pro život je obec ukrytá v lastuře. Proč se v Bílovicích nad Svitavou skvěle žije

Nejlepším místem pro život je obec ukrytá v lastuře. Proč se v Bílovicích nad Svitavou skvěle žije

8. 5. 2025   Karolína Blažková

Po loňském druhém místě Moravan v žebříčku e15 nejlepších míst pro život se ani letos nevzdálíme z okolí Brna. Druhou příčku, opět po první Praze, obsadily Bílovice nad Svitavou, téměř čtyřtisícová obec v údolí kopcovité Drahanské vrchoviny, odkud místní do centra moravské metropole dojedou do deseti minut.

Z Brna sem vede jedna jediná klikatá cesta, v polovině dubna lemovaná rozkvetlými keři. V obci se hned za první zatáčkou tyčí malebný kostel svatého Cyrila a Metoděje, vybudovaný začátkem 20. století podle návrhu architekta Antonína Blažka. Do centra Bílovic nad Svitavou je ale potřeba popojet ještě trochu dál do údolí a za další zákrutou už se rýsuje velmi moderní obecní centrum.

Střed Bílovic prošel v posledních deseti letech výraznou proměnou. Obec zde na vykoupených pozemcích vybudovalo architektonicky minimalistický komplex s obecním úřadem i zázemím pro obecní hospodu se zahrádkou. Nové podoby se dočkala také pošta, a to celorepublikovému rušení poboček navzdory. Místní tak s dopisy nemusejí do Brna a většinu služeb mají přímo v centru.

V roce 2016 v centru Bílovic nad Svitavou vyrostl moderní obecní úřad, knihovna, obřadní síň, pošta nebo letní výčep. Součástí projektu byl i vznik prostranství s lavičkami, vodními prvky nebo parkováním.  V roce 2016 v centru Bílovic nad Svitavou vyrostl moderní obecní úřad, knihovna, obřadní síň, pošta nebo letní výčep. Součástí projektu byl i vznik prostranství s lavičkami, vodními prvky nebo parkováním.

Liška Bystrouška a vánoční stromky republiky

Revitalizované náměstí je pojmenováno po Rudolfu Těsnohlídkovi, autorovi prozaické bajky Liška Bystrouška, jejímž hlavním dějištěm je nedaleká myslivna hajného Bartoše. Bajka se v roce 1924 stala předlohou pro libreto k opeře Leoše Janáčka a zrzavé zvíře s huňatým ocasem zůstává společně se spisovatelem Těsnohlídkem hlavními symboly obce.

Obec protíná železnice, díky které se místní vlakem dostanou do Brna do desetin minut. Obec protíná železnice, díky které se místní vlakem dostanou do Brna do desetin minut.

Těsnohlídek se ale do místní kroniky zapsal více svými činy – o Vánocích v roce 1919 měl údajně v místních lesích najít opuštěné děvčátko, což ho přivedlo k nápadu založit tradici sbírek na pomoc dětem bez domova pod takzvanými vánočními stromky republiky. O pět let později v bílovickém polesí za účasti spisovatele pokáceli první vánoční strom určený pro brněnské náměstí Svobody. Tradice rozsvícení vánočních stromků se odsud rozšířila nejen po celé republice, ale i Evropě. Díky sbírkám na Brněnsku koncem dvacátých let otevřeli dětský domov Dagmar.

„Jedním z prvních větších projektů po rekonstrukci úřadu byla nová knihovna. Je rozdělená na dvě patra – spodní část je určená pro dospělé, horní slouží dětem,“ vrací se s námi do současnosti bílovický starosta Miroslav Boháček, zatímco ukazuje na prosklenou hranatou kostku rámovanou dřevěnými trámy. Ta by se měla brzy dočkat nových žaluzií díky dotacím z Místní akční skupiny, aby bylo v knihovně příjemné klima i v době oteplování a stále častějších vln horka.

Starosta Bílovic nad Svitavou Miroslav Boháček je ve funkci od roku 2012. Starosta Bílovic nad Svitavou Miroslav Boháček je ve funkci od roku 2012.

Miroslav Boháček se do Bílovic přistěhoval v roce 2007, starostou se stal o pět let později. Byl tak u většiny projektů, které jsou v obci nejviditelnější. Kromě již zmiňovaného revitalizovaného centra se může pochlubit i dalšími stavbami – třeba novou moderní hasičskou zbrojnicí se třemi garážemi přibližně za 45 milionů korun. Kolem čtyř milionů do projektu zamířilo z dotace Hasičského záchranného sboru a další tři miliony od Jihomoravského kraje.

Většinu ale uhradila obec ze svého rozpočtu. „Má unikátní střechu z materiálu zvaného corten, což je speciální ocel, která postupně získává rezavou patinu. Střecha má symbolizovat plamen,“ vysvětluje starosta. Zajímavostí je i mozaika patrona hasičů svatého Floriána, jež nahrazuje obvyklou sošku.

Bílovice nad Svitavou se mohou pochlubit i moderní hasičskou zbrojnicí za 44 milionů. Střecha s třemi hřebeny má připomínat plamen, na fasádě nechybí mozaika patrona hasičů sv. Floriána. Bílovice nad Svitavou se mohou pochlubit i moderní hasičskou zbrojnicí za 44 milionů. Střecha s třemi hřebeny má připomínat plamen, na fasádě nechybí mozaika patrona hasičů sv. Floriána.

Lékaři nechybějí

Vedle hasičárny směrem k náměstí zatím zůstává prázdné travnaté místo, v dohledné době by zde však měl vyrůst moderní Dům zdraví. „Počítáme s lékárnou a ordinacemi pro praktické lékaře i specialisty. Aktuálně má obec dětskou lékařku, dva praktiky, dva zubaře a nově se podařilo obsadit i chybějící internu a diabetologii,“ říká Boháček. Lékaře se v obci daří udržet díky výhodnému nájemnému – v nových prostorách Domu zdraví by sice mělo být vyšší, na oplátku ale dostanou zdravotníci moderní interiéry a vybavení.

Nejvíce se však v obci v poslední době mluví o plánové investici ve výši 400 milionů korun do Mlýnského ostrova, který leží uprostřed řeky Svitavy podél kolejí a dělí městečko na dvě poloviny. Zrekonstruovaný areál nabídne čtyři nová patra pro základní školu, patro pro ZUŠ nebo středisko volného času Lužánky, společenský sál a klubovnu, hospodu s minipivovarem či výdejnu obědů propojenou se školou. Součástí areálu budou i multifunkční hřiště, amfiteátr, odpočinková zóna u řeky, park a herní prvky pro děti.

Do revitalizace Mlýnského ostrava má zamířit až 400 milionů. Místní by se tak mohli těšit na multifunkční sportoviště, hřiště pro děti školního věku, malý amfiteátr u řeky, wellness, relaxační odpočinkový park a parkovací plochy.Do revitalizace Mlýnského ostrava má zamířit až 400 milionů. Místní by se tak mohli těšit na multifunkční sportoviště, hřiště pro děti školního věku, malý amfiteátr u řeky, wellness, relaxační odpočinkový park a parkovací plochy.

„Bílovice jsou jako lastura,“ přibližuje genius loci obce Pavlína Bulánková, která se v pondělí odpoledne prochází po náměstí se svými dvěma dětmi. Do Bílovic nad Svitavou se přistěhovala s manželem před covidem. Původně hledali byt v Brně, ten ovšem vždy vycházel o šest až sedm tisíc korun měsíčně víc. A tak nakonec dali šanci právě Bílovicím. „Manžel sice původně nechtěl, ale zamilovali jsme si to tu.“

Parta borců z Bílovic

Pochvaluje si místní vyhlášenou pekárnu, kde se na chleba téměř neustále stojí fronta, již zmiňovanou knihovnu, místní rozhlas, ale i komunitní aktivity. „Tak třeba spolek Father’s weekend – ty si určitě najděte na Facebooku, dělají spoustu super akcí. Naposledy na pálení čarodějnic přivezli sníh a udělali dětem bobování,“ doporučuje Bulánková. A opravdu, profil „party borců z Bílovic nad Svitavou a jejich gastronomických dobrodružství“ je plný fotek vaflí, vymazlených hot dogů nebo grilování na otevřeném ohni.

Přirovnání k lastuře se nabízí, hlavní silnice kličkuje obcí z jednoho kopce přes údolí na druhý. „Není to tady proto úplně bezbariérové a pro kočárek to taky není ideální,“ poznamenává Pavlína Bulánková. Stejně jako ona i starosta Miroslav Boháček vidí jako citelný problém Bílovic zejména dopravu. Obcí totiž z Brna prochází jen jedna silnice, a místní tak musejí čas od času přetrpět zácpy a hustý provoz.

Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Bílovicích nad Svitavou. Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Bílovicích nad Svitavou.

Stejně jako mnoho dalších obcí i Bílovice zasáhly zářijové povodně. Lidé se zde ale semkli a přišli na pomoc. Obec dál chystá nové informační centrum a obecní byty, obyvatelé mohou využívat mobilní aplikaci s jízdními řády, platebním automatem pro parkování nebo s vjezdovou kartou do sběrného dvora. Podle starosty si část starousedlíků na novou dynamiku obce možná teprve zvyká, nicméně jedno je jisté: Tenhle kus krajiny možná připomíná uzavřenou lasturu, Bílovice nad Svitavou jsou však dnes místem, kde tradice drží krok s moderním životem – a často jdou dokonce ruku v ruce.