Nejhorší březen od finanční krize. Trh s bydlením v USA padá, nabídka bobtná, ceny už místy klesají

Nejhorší březen od finanční krize. Trh s bydlením v USA padá, nabídka bobtná, ceny už místy klesají

26. 4. 2025   Adam Váchal

Prodeje domů ve Spojených státech v březnu klesly nejprudčeji za poslední dva roky a dosáhly nejpomalejšího tempa pro tento měsíc od roku 2009, kdy vrcholila hypoteční a z ní vzniklá finanční krize. I přes rostoucí nabídku zůstávají kupci kvůli vysokým úrokovým sazbám a ekonomické nejistotě opatrní. Trh tak podle listu The Wall Street Journal vstupuje do jarní sezony, která je pro makléře klíčová, s nečekanou slabostí.

Americký realitní trh zažívá těžké jaro. Prodeje starších domů v březnu spadly o bezmála šest procent a dosáhly nejnižší úrovně pro tento měsíc od dob finanční krize. Kupující ztrácejí chuť, prodávající nervy. Právě jarní sezona přitom na americkém trhu s domy bývá tím nejrušnějším obdobím. Především rodiny s dětmi se chtějí do nového obydlí stěhovat před létem a makléři se proto snaží většinu inzerátů zveřejňovat právě okolo března a dubna, aby se střetli se zvýšenou poptávkou. Letošní březnové tempo prodejů je však nejslabší od roku 2009. Podle WSJ je výsledek současně varováním, že letošek může být třetím ztraceným rokem v řadě.

Podle údajů asociace Národní asociace realitních makléřů (NAR) , která je s počtem 1,5 milionu členů největší profesní organizací v oboru ve Spojených státech, se prodeje meziměsíčně propadly o 5,9 procenta na 4,02 milionu domů. To je největší meziměsíční pokles od listopadu 2022. Část trhu přitom doufala, že letošní jaro přinese obrat.

Prodávající ztrácí nervy, sazby se drží vysoko

Namísto toho bobtná nabídka domů. Mnoho prodávajících, kteří vyčkávali na pokles úrokových sazeb, rezignovalo a poslalo svou nemovitost na trh. „Ani vyšší nabídka zatím trhu nepomáhá,“ říká hlavní ekonom NAR Lawrence Yun.

Hypotéky zůstávají drahé – průměrná sazba u 30letého fixu podle americké státní agentury Freddie Mac zůstává nad hranicí 6,8 procenta, což je pro případné kupce významná překážka.

Kupující jsou obezřetnější než kdy dřív. Kombinace vysokých cen a nejistoty ohledně ekonomiky – včetně nových cel a obav z recese – nutí mnohé zůstat stranou. Ačkoliv mediánové ceny domů na národní úrovni v březnu vzrostly o 2,7 procenta na rekordních 403 700 dolarů, místy již klesají. Příkladem je Florida či Texas.

Na trhu je nyní 1,33 milionu nemovitostí – skoro o pětinu víc než loni touto dobou. A s rostoucí nabídkou roste i tlak na prodávající. Podle největší online realitní platformy ve Spojených státech Zillow se cena snížila u téměř každé páté nabídky. Realitně-poradenská společnost Redfin hlásí, že 44 procent obchodů zahrnovalo takzvané prodejní ústupky – ať už sleva, pomoc s financováním nebo příspěvek na opravy.

Průměrný dům se v březnu prodával 36 dní. Ještě loni to bylo o tři dny méně. A rozdíly mezi regiony se prohlubují. Třeba na severovýchodě či středozápadě zůstává nabídka slabá a boj o každý dobrý dům pokračuje. Podle analytiků trh čeká na signál, že se opravdu změní pravidla hry. Zatím to ale vypadá, že rok 2025 bude znovu ve znamení nejistoty.

Movití kupci odstupují od smluv

​Na pozadí celkového ochlazení amerického realitního trhu se začíná otřásat i segment luxusních nemovitostí , který dosud odolával vysokým sazbám a ekonomické nejistotě. Pád akciových trhů a obavy z cel zavedených prezidentem Donaldem Trumpem vedly k rušení nebo pozastavování obchodů za desítky milionů dolarů, protože investoři dávají přednost likviditě a vyčkávají na další vývoj globální ekonomické situace.

Trh s luxusními nemovitostmi ve Spojených státech dlouhodobě odolával ekonomickým turbulencím díky extrémním ziskům na burze a rekordním bonusům ve finančním sektoru. Tato jistota však nyní naráží na své limity, neboť důvěra investorů zůstává otřesená i přes oznámení prezidenta Trumpa o 90denní přestávce v zavádění nových cel a jeho naznačenou ochotu zmírnit tvrdý postoj vůči Pekingu.

GALERIE: Luxusní nemovitosti v USA na prodej nemohou najít kupce