Jak si koupit byt u moře. Může vyjít levněji než česká chata. Záleží, zda zvolíte Jadran, či Pacifik

Jak si koupit byt u moře. Může vyjít levněji než česká chata. Záleží, zda zvolíte Jadran, či Pacifik

Den se začal rapidně krátit, slunce, aby našinec pohledal, na šaty a krátký rukáv už to není, všechno nějak šedivější a ještě ty povodně… Ano, návrat od moře do české kotliny je vždycky poněkud pochmurný. Pokud teď sníte, jaké by to bylo, jezdit k moři či oceánu do svého druhého domova, nadobro se tam odstěhovat, nebo se aspoň z pronajímatele přímořského apartmánu stát jeho majitelem, máme pro vás několik tipů. Například byt u Jadranu může vyjít levněji než chata na Vysočině a dá se o něm uvažovat jako o investici.

Levně u Jadranu

Začněme tedy v Albánii. Tamní nemovitosti zdražují v posledních několika letech tempem zhruba deset až dvacet procent ročně. Albánie má přitom nakročeno do Evropské unie a země se po desetiletích postkomunistického přešlapování konečně hýbe dopředu, a to jak ekonomicky, tak i v kvalitě demokracie. Ceny apartmánů jsou tam oproti stále zdražujícímu Česku velmi nízko. Ještě před pěti lety se dal v Drači sehnat luxusní apartmán za milion a půl, dnes už si musí zájemce připlatit – plně vybavený byt 2+kk vyjde zhruba na dva miliony korun, v první linii u moře bývá až o statisíce dražší.

Největším českým prodejcem bytů v Albánii je společnost MyAlbania, která Čechům zprostředkovává nákup investičních apartmánů a ty pak pronajímá turistům. Ke zhodnocení nárůstem ceny tak lze připočíst ještě až osmiprocentní výnos z nájmu. Na albánském trhu působí MyAlbania už pět let. Zpočátku prodávala apartmány především Čechům, dnes už má mezi klienty také řadu Slováků, Poláků či Italů. „Celkově jsme v Drači a okolí zprostředkovali prodej 542 apartmánů, z toho 169 v loňském roce. Ceny bytů zde rostou v průměru o 18,5–21 procent ročně, zájem o koupi apartmánů trvá i letos,“ říká Ondřej Tóth, jednatel společnosti MyAlbania.

Do bytu tady už investovaly i některé hvězdy českého byznysu a s nimi další stovky Čechů. Například Hendrik Meyer, šéf společnosti European Housing Services (EHS), pod niž spadá server Bezrealitky.cz a realitní kancelář Maxima Reality. Předloni si koupil třípokojový stometrový apartmán v novostavbě přímo u moře na Dračské riviéře. Zaplatil za něj v přepočtu 2,9 milionu korun. „To znamená méně než za českou chatu nebo apartmán, pokud by měly být v dobré lokalitě a podobném standardu. Let z Vídně do Tirany trvá jen 1,5 hodiny a cesta z letiště půl hodiny. Tak jako cesta na českou chatu ve špičce v pátek večer,“ říká s úsměvem Meyer, původem Němec, který v Česku žije už více než dvacet let.

Dnešní albánský trh porovnává s Českem na začátku třetího tisíciletí. „V roce 2000 jsem investoval do pozemku v České republice. Tenkrát to bylo velké riziko, Česko ještě nebylo v EU, ale viděl jsem tady velký potenciál a ten se naplnil. Teď je v podobné situaci Albánie. Je dlouholetým kandidátem pro vstup do EU a je jen otázka času, kdy se to stane. Stejně jako tenkrát v Česku, i v Albánii se vstupem do EU porostou ceny nemovitostí, protože přijdou zahraniční investoři, mají tam právní jistotu, je tam obrovský potenciál, do země půjdou subvence Evropské unie a tak dále,“ míní Meyer.

Švýcarsko Střední Ameriky

Za bytem u moře se můžeme vypravit i do podstatně exotičtějších destinací. Kostarika, často označována za Švýcarsko Střední Ameriky, je pro investory do nemovitostí přitažlivá díky své politické stabilitě. Zažívá prudký nárůst počtu návštěvníků – v loňském roce destinaci navštívilo 2,5 milionu turistů, což je o milion více než v předchozím roce. Kostarika se pyšní nejdéle fungující demokracií v Latinské Americe a šedesátiprocentním nárůstem HDP na obyvatele za poslední dvě desetiletí. Významnou roli v jejím ekonomickém klimatu hraje blízkost USA, protože zajišťuje stálý zájem o kostarické nemovitosti jak z turistického, tak obchodního hlediska.

Ačkoli jméno realitní makléřky specializující se na Kostariku Marie Kopřivové zní výlučně česky, narodila se právě v této středoamerické zemi, vyrůstala v regionu Guanacaste, známém svými plážemi a přírodními rezervacemi. Oblast patří v Kostarice k investičně nejatraktivnějším. Právě tam má její rodina dlouhou tradici v prodeji nemovitostí, což Marii Kopřivové umožnilo proniknout do tajů realitního trhu již v útlém věku. Dodnes proto těží z rozsáhlé sítě kontaktů. „V Kostarice mám k dispozici všechno potřebné zázemí – od architektů a právníků přes stavební firmy a developery až po společnosti specializující se na správu nemovitostí,“ tvrdí Kopřivová, která už pomohla získat nemovitost desítkám českých klientů.

Ceny nemovitostí v Kostarice mohou být pro některé české investory překvapením. Ačkoli životní náklady jsou podobné těm v Česku, nemovitosti nejsou levné. I když pořád levnější než v některých českých městech. Záleží samozřejmě na lokalitě, dostupnosti infrastruktury, blízkosti turistických atrakcí a celkové poptávce.

„Mnozí čeští investoři touží po rodinných domech či vilách s výhledem na moře a velkým pozemkem, a to do pěti milionů korun. Takové nemovitosti v Kostarice můžete najít, ale obvykle nejsou vhodné pro investory hledající vysoké výnosy. Já se specializuji na investiční nemovitosti s vysokým ročním výnosem a zajímavým zhodnocením. Jedním z mých doporučovaných projektů je prodej investičních apartmánů v oblasti pláže Nosara,“ říká Kopřivová.

Například nový apartmán 3+kk s terasou či balkonem o velikosti 113 metrů čtverečních, kompletně vybavený ve vysokém standardu, je na prodej za 535 tisíc dolarů, tedy v přepočtu za necelých dvanáct milionů korun. Tento apartmán je podle Kopřivové během vedlejší sezony pronajímán přibližně za 6500 korun na noc a bývá vysoce obsazený. V hlavní sezoně od prosince se cena pronájmu může zdvojnásobit. Z důvodu vysokých výnosů z pronájmu, které přesahují i deset procent, poptávka po nemovitostech zejména na pobřeží roste a spolu s ní také jejich ceny. V loňském roce ceny vzrostly téměř o patnáct procent.

Podle Kopřivové kostarickou ekonomiku podpořilo i přijetí zákona o digitálním nomádství, který zavedl pobídky a daňové výhody pro ty, kdo pracují z Kostariky na dálku. Kostarické zákony dávají zahraničním investorům stejná práva a povinnosti jako samotným Kostaričanům. Pokud český občan investuje do tamní nemovitosti více než 150 tisíc dolarů, získává nárok na přechodný pobyt.

COCO | Archwerk, Formafatal | KostarikaCOCO | Archwerk, Formafatal | Kostarika | BoysPlayNice

Na důchod do Panamy

Exotickou nemovitost si můžete koupit i bez cesty za oceán, i v případě Střední Ameriky. Český developer UDI Group ve finanční čtvrti města Panama City nechal vystavět luxusní bytový dům s bazénem, posilovnou či kinem s názvem SQ72, který je zároveň jen pár set metrů od Tichého oceánu. Češi si byt u Pacifiku mohou pořídit v pražské kanceláři UDI Group.

„Prodáváme byty v našem prvním projektu v Panamě, který je ale svým umístěním v rámci Panama City určen spíše pro lokální manažerskou klientelu. I tam však máme první prodané byty českým investorům, jednak čistě jako investiční, jednak například jako bydlení na důchod nebo pro rekreaci,“ říká Marcela Fialková, ředitelka strategie mezinárodního developera UDI Group. Výhodou panamského trhu je jeho relativní ekonomická vyspělost a o mnoho výhodnější kupní ceny nemovitostí než v Praze. Cena šedesátimetrového bytu v tomto komplexu vyjde zhruba na pět milionů. Srovnatelné byty ve Vídni či v Kodani stojí dvojnásobek. Přímo v místě se dají sehnat samozřejmě ještě levnější nemovitosti.

Panamské klima je vynikající. Místní ho popisují jako tropický deštný prales bez stálého deště. Země je malá, všude se dostanete pohodlně během dvou tří hodin cesty. Panama díky tomu láká především penzisty z celého světa. Získat panamské „vízum pro důchodce“ není žádný problém, pokud penze přesahuje tisíc dolarů, tedy asi 23 tisíc korun. Panamu je také možné si vyzkoušet nanečisto. Turistická víza dává na osmnáct měsíců.