Jak bude vypadat Praha budoucnosti? Podívejte se na přehled očekávaných staveb

V Praze po letech příprav začínají vznikat celé nové městské čtvrti, slavná náměstí dostávají novou tvář, důležitá nádraží navyšují kapacitu a Vltavu brzy překlene nový most. Pokud se najde politická vůle, budou se moci obyvatelé a návštěvníci hlavního města těšit i na zbrusu novou filharmonii nebo muzeum. Podívejte se, jak se Praha v nejbližších letech promění.
V Praze má podle Institutu plánování a rozvoje žít v roce 2050 až 1,67 milionu obyvatel, kromě toho se má téměř zdvojnásobit počet expatů a patrně bude nadále růst i počet turistů. Hlavní město do té doby bude muset navýšit počet bytů, rozšířit síť veřejné dopravy a investovat i do kulturního a společenského vyžití. A není to nijak daleká budoucnost.
Na pražských brownfieldech na Smíchově nebo na Rohanském ostrově už nyní vznikají celé nové čtvrti s byty a kancelářemi, stavební aktivita by snad do několika let mohla začít i v rozvojových územích v Bubnech a na Žižkově. Velké plány má také pražský magistrát, který má na starosti hlavně veřejná prostranství a dopravu. Pražané si nyní musejí zvykat například na rozkopané Václavské náměstí, kam se vracejí tramvaje. Stát se zase prostřednictvím Správy železnic pouští do zásadní renovace pražských nádraží.
Jaké projekty v nejbližších letech ovlivní tvář Prahy?
Václavské náměstí
Do horní části Václavského náměstí se vracejí tramvaje. Nové koleje umožní tramvajím dojet k Hlavnímu nádraží a do Vinohradské ulice, a poskytnou tak Pražanům další způsob, jak se mezi městskými částmi – dosud rozdělenými magistrálou – pohybovat. Dopravní podnik kvůli tomu musí zesílit stropní desku metra, jehož všechny tři linky vedou pod Václavským náměstím. Práce na nových kolejích, které započaly na začátku prázdnin, potrvají tři roky a náklady na vybudování zhruba 550 metrů dlouhé tratě od Národního muzea doprostřed náměstí jsou 1,24 miliardy korun.