Investice do nemovitostí vzrostly letos o čtvrtinu. Největším investorem byla Praha

Investice do nemovitostí vzrostly letos o čtvrtinu. Největším investorem byla Praha

Investorům, a to zejména těm domácím, se na českém realitním trhu vrací chuť k nákupům. Ve druhém čtvrtletí dosáhly podle analýzy realitněporadenské společnosti Knight Frank investice do nemovitostí v Česku 440 milionů eur, tedy zhruba 11,1 miliardy korun. A to je o 23 procent víc než loni. O největší transakci se přitom nepostarala investiční skupina nebo realitní fond, ale na jaře pražský magistrát.

„Předpokládám, že celkový objem investic by letos mohl dosáhnout hodnoty mezi 1,6 až 1,8 miliardy eur,“ odhaduje Lenka Šindelářová ze společnosti Knight Frank. Loni se zobchodovaly nemovitosti za 1,45 miliardy eur. „Dlouhodobý roční průměr investičních objemů je však vyšší, a to 2,6 miliardy eur. V jednání jsou pro tento rok jak transakce celých portfolií, tak prémiové kancelářské, hotelové a retailové nemovitosti v Praze. Můžeme tak očekávat zvýšení investičních objemů ke konci tohoto roku.“

Ve druhém čtvrtletí letošního roku dominovaly trhu investice do kanceláří, které tvořily dvě pětiny hodnoty všech transakcí. Je to zejména díky pražským zastupitelům, kteří ještě před prázdninami rozhodli o koupi souboru budov na Václavském náměstí od Komerční banky za 3,5 miliardy korun. Magistrát sem chce do budoucna přestěhovat úředníky ze Škodova paláce, kde je město pouze v nájmu.

Analýza také ukázala na stoupající zájem o nájemní projekty, které tvořily čtvrtinu všech investic. Například MINT rezidenční fond oznámil v červnu koupi více než tří set bytů v pražském projektu Vysočanský mlýn od Metrostavu, kde chce vybudovat nájemní bydlení. Na konci června také oznámili spolupráci developeři Finep a AFI Europe na výstavbě více než 800 nájemních bytů v deváté a desáté městské části.

Necelou pětinu tvořily ve druhém kvartále transakce v oblasti industriálních nemovitostí. Nejvýznamnější transakcí v této oblasti byl prodej Panattoni Parku Chomutov North, ve kterém sídlí firma Jungheinrich. Novým majitelem nemovitostí je Patria investiční společnost.

Drtivou většinu kupců stále tvoří české firmy, které stály za 81 procenty všech transakcí, následoval izraelský kapitál. „Již realizované transakce i aktuální aktivita na trhu dále potvrzují sílu domácího kapitálu. Tuzemské skupiny využívají absence mezinárodních hráčů k zajištění velmi zajímavých nemovitostí za atraktivních podmínek,“ míní Josef Karas ze společnosti Knight Frank, který upozornil, že se čeští investoři postarali také o největší transakci v Polsku, kde společnost Star Capital Finance koupila portfolio šesti obchodních center od Cromwell Group za zhruba 7,2 miliardy korun.

Zahraniční investoři nicméně podle společnosti Knight Frank zvýšili po delším období vyčkávání svou aktivitu. Výnosové míry pro kancelářské, industriální prostory a nákupní centra zůstaly podle analytické společnosti stabilní. Mírný pokles zaznamenaly nákupní třídy a nákupní parky. „Další vývoj výnosových měr bude záviset na rychlosti a intenzitě dalšího případného snižování úrokových sazeb ze strany Evropské centrální banky. Vzhledem k tomu, že se očekává spíše pomalejší tempo snižování, měly by být výnosové míry v tomto roce spíše stabilní,“ předvídají analytici. Evropská centrální banka letos v červnu poprvé od roku 2019 snížila o 25 bazických bodů základní úrokovou sazbu na 4,25 procenta.