Do komerčních realit investují čím dál více soukromníci. Stoupá zájem o nájemní projekty

Do komerčních realit investují čím dál více soukromníci. Stoupá zájem o nájemní projekty

29. 2. 2024   Miffek Thuong Ly

Do kanceláří, průmyslových areálů, maloobchodních prostor, hotelů nebo rezidenčních nemovitostí míří čím dál víc soukromých peněz. Vzhledem k drahým úvěrům to byli právě soukromníci, kteří loni na globálním i českém trhu táhli investice do komerčních nemovitostí.

Jak vyplývá ze zprávy The Wealth Report, kterou každoročně sestavuje poradenská společnost Knight Frank, dosáhly v minulém roce investice do komerčních nemovitostí na celém světě 698 miliard dolarů, což je téměř o polovinu méně než v předchozím roce. Za poklesem podle analytiků stojí zejména výpadek na straně amerických investorů. Téměř polovinu transakcí – zhruba 338 miliard dolarů – přitom učinili soukromí investoři, přesněji firmy v soukromých rukou, které bývají podle analytiků vůči vyšším úrokovým sazbám odolnější. Mají často vlastní kapitál a nejsou tolik závislí na úvěrech.

„Privátní investoři se neorientují jen na návratnost a výnos, neřídí se pouze finanční kalkulací. Důležitou roli u nich hraje osobní obliba, sentiment a vztah ke konkrétní nemovitosti, její historie či architektura. Nejsou nuceni vykazovat výsledky a mohou tedy investovat do zajímavých trofejních nemovitostí,“ vysvětluje jednatelka české odnože Knight Frank Zdenka Klapalová. Soukromníci v minulém roce nejvíce investovali v New Yorku, který po letech předčil v oblíbenosti Londýn.

V minulém roce se nejvíce obchodovalo s výrobními a logistickými nemovitostmi, o které měli zájem především institucionální investoři. Ti soukromí preferovali segment nájemního bydlení a podle Knight Frank se ukazuje, že bytové projekty zůstanou žádanou investicí i letos. Privátní investoři, i ti s velmi vysokým jměním, kteří tvoří samostatnou kategorii, se dále dívají na sektor zdravotnictví, kanceláří, maloobchodu a hotelnictví. 

Zatímco na světovém i evropském trhu došlo v loňském roce k padesátiprocentnímu meziročnímu propadu objemu realitních investic, v České republice klesl objem investic o čtvrtinu. Celkem se na českém trhu zrealizovaly transakce za 1,36 miliard eur, zejména do maloobchodních prostor. „Retailové nemovitosti měly 41procentní podíl na ročních investicích, následovaly kanceláře s 22 procenty a 12 procent zaujímaly rezidenční nemovitosti, což potvrzuje atraktivitu tohoto sektoru a jeho stoupající význam,“ uvádí Lenka Šindelářová z Knight Frank.

Více než 80 procent tuzemských realitních investic realizovali čeští investoři, soukromníci přitom byli zodpovědní za více než polovinu všech transakcí. „V uplynulém roce se naplno ukázala síla domácího kapitálu. Řada úspěšných podnikatelů má zájem investovat do komerčních nemovitostí,“ přibližuje Klapalová, která se domnívá, že trend souvisí i se zajištěním další generace. „Stále častěji se setkáváme s případy, kdy úspěšný podnikatel prodává svoji společnost, kterou budoval řadu let, a investuje do méně rizikových realitních projektů, jejichž správa nevyžaduje takové nasazení jako řízení výrobního či obchodního podniku,“ popisuje Klapalová.

Stoupající oblibu rezidenčních projektů v České republice potvrzuje i poradenská společnost Colliers, která rovněž sleduje trh komerčních nemovitostí. „Nárůst rezidenčních transakcí byl způsoben především zvýšením počtu skupin investorů zaměřených na tuto třídu aktiv. Zároveň bylo více developerů otevřeno myšlence zbavit se projektů, protože trh zaznamenal zpomalení prodeje bytů,“ upřesňuje ředitel investičního oddělení firmy Omar Sattar.