Deset zemí s nejdražším bydlením. Na špici je agresor z východu, v žebříčku je i Česko

Deset zemí s nejdražším bydlením. Na špici je agresor z východu, v žebříčku je i Česko

2. 5. 2025   koc

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) dlouhodobě sleduje vývoj cen bydlení a porovnává, ve kterých ze sledovaných zemí vychází nejdráž. Žebříčku už nejméně deset let kraluje mocnost, se kterou OECD ukončila přístupová jednání kvůli její invazi do sousedního státu. V TOP 10 zemích s nedostupným bydlením, které OECD porovnává na základě výše nájemného, poměru cen nemovitostí k příjmům a vývoje reálných i nominálních cen, je i několik evropských zástupců, včetně Česka.

V Česku je na byt potřeba až 13 ročních platů

Česko je v žebříčku OECD na 10. příčce.Česko je v žebříčku OECD na 10. příčce.

OECD řadí Česko na 10. příčku ve svém žebříčku sledovaných zemí. Bydlení v tuzemsku patří k nejméně dostupným v celé Evropské unii – podle loňského Indexu prosperity a finančního zdraví, zpracovaného Českou spořitelnou a portálem Evropa v datech, je Česko až na 23. místě z 27 států. Důvodem jsou vysoké ceny nemovitostí, pomalý proces stavebního řízení a nedostatečná výstavba, která dlouhodobě zaostává za potřebami trhu.

Češi na průměrný byt potřebují až 13 ročních platů, což je pátý nejhorší výsledek v EU. Výhodnost nájemního bydlení navíc výrazně klesla a náklady na bydlení zatěžují čím dál více domácností – devět procent z nich vydává za bydlení nepřiměřeně vysokou část příjmů, často na úkor základních potřeb, jako je vytápění. Ačkoli investice do výstavby v Česku patří k nejvyšším v EU, bytový fond stále nestačí pokrýt poptávku, a problém s dostupným bydlením tak trápí až 1,6 milionu lidí.