Deset zemí, kam jezdí Češi nakupovat nemovitosti. Praha se nevyplatí, venku vydělají násobky

Deset zemí, kam jezdí Češi nakupovat nemovitosti. Praha se nevyplatí, venku vydělají násobky

Kam s pár zděděnými miliony? Pro hypotetickou paní Renatu šlo paradoxně tak trochu o nevděčnou úlohu. Poslat peníze na burzu se jí nechtělo, protože je trémistka a věčně se opakující vlny růstů a poklesů jí jednoduše nedělají dobře na nervy. Její prioritou byla od počátku realitní investice. S tou ale i na svém pražském sídlišti narazila. Pokud si nechtěla zároveň vzít obří hypotéku, bylo pár milionů i na malý byt s umakartovým jádrem směšná výchozí částka. Hypoteční splátka by se sotva zaplatila z pronájmu a ročně by takový byt, který by si Renata pro svůj život ostatně ani nekoupila, na nájemném vynesl v tuto chvíli něco kolem čtyř procent. Tedy téměř totéž co nejlepší spořicí účet. Smysluplnost realitní investice se začala jevit v poněkud nepřesvědčivém světle. Než čistě náhodou narazila na Torrevieju. 

Čtyřicetimetrové 2+kk na břehu Středozemního moře za dva a půl milionu působilo skoro jako zjevení. Pro španělské město o velikosti českých Pardubic nejde přitom ani v současnosti o ojedinělou nabídku. Byt má navíc solidní byznysový potenciál z hlediska krátkodobých pronájmů.

Jak uvádějí statistiky Airbtics vycházející z Airbnb, typický byt na krátkodobé pronájmy v Torrevieji je rezervován po 223 nocí ročně s průměrnou obsazeností 61 procent a průměrnou denní sazbou 68 eur. V roce 2023 byl pak typický příjem hostitele 14 tisíc eur, tedy něco kolem 350 tisíc korun. To při zohlednění ceny bytu znamená hypotetický roční výnos na prahu čtrnácti procent. V průměru pak činí výnos v tomto městě podle dat BestYieldFinder v případě bytu o dispozici studia necelých 8,7 procenta.

Ani zhodnocení samotného bytu v čase není od věci. Jak uvádějí statistiky inzertního realitního serveru Indomio, například od počátku roku 2023 vzrostly ceny bytů v tomto městečku o sedmnáct procent. Dobře, není to Praha, ale není to ani průšvih. A kdyby se snad Renata rozhodla ve Španělsku žít, Torrevieja disponuje českou školkou, a dokonce i školou. 

„Poptávka Čechů se v případě španělských bytů, apartmánů a menších rodinných domů podle našich dat zvýšila meziročně o více než šedesát procent, a to hlavně z důvodu vysokých cen českých bytů,“ uvádí ekonom realitního portálu Videobydelni.cz Jakub Veverka. Začínající trend, kterým řeší rodiny své bydlení, je podle něho jít v Česku do pronájmu a koupit byt v zahraničí jako dovolenkovou destinaci, která navíc umí vytvořit výnos z dalšího pronájmu.

„Zajímavostí je, že ceny takových nemovitostí například v Chorvatsku se vyrovnaly právě cenám ve Španělsku. Mnohdy jsou chorvatské nemovitosti ještě dražší,“ dodává Veverka na adresu další tradiční destinace nejen českých dovolenkářů, ale i tuzemských investorů do nemovitostí.

Právě Španělsko s Chorvatskem spolu dlouhodobě soutěží o prvenství, pokud jde o přízeň drobných českých investorů do zahraničních nemovitostí. Zatímco v minulosti vedlo Chorvatsko, už loni se stalo jedničkou ve vyhledávání podle statistik portálu Sreality právě Španělsko. S relativně velkým odstupem za vedoucím tandemem pak následují Itálie s Rakouskem.

Pokud jde o dispozice nejčastěji hledaných nemovitostí, dlouho vedly domy, v posledních letech je na špičce vystřídala poptávka po bytech a apartmánech. Čeští investoři nicméně nakupují napříč Evropou. Jaké jsou momentálně nejoblíbenější destinace českých investorů do zahraničních nemovitostí včetně tipů na konkrétní oblasti a jaké orientační výnosy tyto nemovitosti aktuálně nabízejí? Vybrali jsme a stručně popsali deset nejatraktivnějších lokací.