Chaty jako bydlení poslední instance. Jejich ceny se zasekly na vrcholu, platí za rizikovou investici

Milovníky chataření letos zřejmě nečeká nejlepší sezona. Tedy alespoň ty z nich, kteří zatím o koupi „letního bytu“ teprve přemýšlejí. Ceny rekreačních nemovitostí v Česku se totiž v předjaří mnohde vystoupaly na historická maxima. Překonaly tak ceny z éry pandemického šílenství spojeného s úprkem z měst a bez nadsázky tehdejšího luxování chat a chalup z realitního trhu takřka bez ohledu na cenu. Právě na tomto oživení se snaží zahojit současní prodejci rekreaček a šponují ceny, mnohdy i s tichou sázkou na to, že kupec jeho chatu či chalupu zvolí jako alternativu ke klasickému bytu.
„Zaznamenali jsme zvýšenou poptávku po rekreačních nemovitostech v okolí Prahy či krajských měst, zejména těch vhodných k celoročnímu obývání a s dobrou dopravní dostupností,“ uvádí partner společnosti Feira Real Estate Vlastimil Šedivý. Trend je podle něho nejvíce patrný kolem hlavního města. „Ve Středočeském kraji tyto nákupy často suplují pražské nemovitosti, které jsou pro řadu zájemců cenově nedostupné,“ dodává Šedivý. Výsledkem je poměrně intenzivní tlak na ceny.
Jak vyplývá z dat portálu Sreality, metr čtvereční rekreační nemovitosti ve středních Čechách vyšel v únoru na něco přes 52 tisíc korun, což znamená zhruba o deset procent více než v únoru loňského roku. Pro srovnání: metr čtvereční pražského bytu v současnosti bez započtení novostaveb vyjde v průměru na 139 tisíc korun, tedy zhruba dvaapůlkrát více.
Zároveň jsou ceny přibližně o osm procent výše než na pandemickém vrcholu, který nastal počátkem léta roku 2022, a prakticky na historickém vrcholu. „Ceny jsou v současnosti vyšší než během pandemie již ve většině krajů. V posledních měsících nabídkové ceny rostou zejména v Kraji Vysočina a v Královéhradeckém či Středočeském kraji,“ komentuje Hana Kontriš, manažerka oborových služeb Seznam.cz.
Po covidovém vrcholu začaly od druhé poloviny roku 2022 ceny rekreaček napříč Českem mírně klesat, cenové dno nastalo například ve Středočeském kraji v létě 2023. Od té doby ceny postupně opět rostou. Podle expertů nicméně další plošné zdražování chat a chalup není na pořadu dne. Ceny porostou primárně v případě exkluzivních rekreaček s unikátními vlastnostmi.
„Nemovitostí je na trhu velké množství napříč kategoriemi a vyšší nabídkové ceny spíše reflektují přání majitelů svézt se na vlně roztávajícího realitního trhu,“ soudí mluvčí Bezrealitky František Brož.
Zatímco ceny v nejatraktivnějších lokalitách podle něho rostou třeba i o pětinu ročně, ve zbytku trhu mohou být ceny prodejců přemrštěné a existuje možnost vyjednávat. „Tam platí, že se transakční ceny liší od těch nabídkových a za delší kus provazu tahají zájemci. Na mnoha místech tak budou nemovitosti buď nadále za podobnou cenu, nebo dokonce padat do kategorie ležáků, z nichž část je prodejná v podstatě pouze takzvaně na pozemek,“ dodává Brož. Realitou většiny trhu mohou být podle něho i léta stagnace. „Vymykat se jim budou jen objekty v nejlepších lokalitách, případně v dobrém stavu a celoročně využitelné, například jako druhý domov,“ zdůrazňuje Brož.
Cenová stagnace by tak přišla po období dlouhodobého růstu spojeného s překotným cenovým růstem. Například středočeské rekreační nemovitosti za posledních deset let zdražily na současných zmiňovaných 52 tisíc z původně 15 tisíc korun za metr. Jejich cenový růst tak za toto období atakoval 250 procent. Pro srovnání: průměrná cena metru pražského bytu za stejnou dobu vzrostla zhruba o 143 procent, rekreačky kolem metropole se tak v poslední dekádě staly podstatně lepší investicí než pražské byty.
Budoucí cenovou stabilitu s výjimkami potvrzuje i analytička Srealit. „Očekáváme, že ceny chat a chalup budou letos, díky klesajícím úrokovým sazbám, stabilní. V některých lokalitách, jako je Středočeský nebo Královéhradecký kraj, odhadujeme další mírný růst cen dobře řešených rekreačních nemovitostí, které mají potenciál sloužit i pro dlouhodobější pobyty,“ dodává Kontriš.
Významným cenovým faktorem může být pro chaty do budoucna i zlepšení dopravní dostupnosti vlivem výstavby nových silnic a železničních tahů. Právě relativně jednoduchá dopravní dostupnost podle expertů propříště mnohdy rozhodne o prodejnosti rekreačních nemovitostí, v každém případě se ale propíše do jejich cen.