Chata od žáka Le Corbusiera je na prodej. Autor skončil za komunistů ve vězení

Chata od žáka Le Corbusiera je na prodej. Autor skončil za komunistů ve vězení

20. 5. 2025   Karolína Blažková

Na první pohled nenápadná chatová osada nedaleko Ústí nad Labem skrývá architektonický poklad z padesátých let. Stavbu na čtyřech nohách o výměře 49 metrů čtverečních navrhl architekt, který prošel pařížským ateliérem Le Corbusiera a byl vězněn komunisty za údajné rozkrádání národního majetku. Dnes je dílo Jaroslava Vaculíka na prodej za 1,6 milionu korun. 

Na pozemku o velikosti 500 metrů čtverečních stojí na levém břehu Labe v obci Povrly stavba o necelých padesáti metrech čtverečních. V patře je obývací pokoj s kuchyní, ložnice a koupelna, v přízemí otevřená terasa k užívání v letních měsících. Chatku připomínající kontejnerovou buňku na čtyřech nohách nabízí současný majitel s veškerým vybavením za milion šest set padesát tisíc. 

Na prodej upozornil mimo jiné architekt Adam Gebrian. Čtyři nohy, které obytnou část drží ve vzduchu, podle něj ve městech obvykle slouží ke zvětšení občanského prostoru pro pěší. „V tomto případě je to pro mě pobytový prostor pod domem ve stínu a druhý pobytový prostor na slunci na střeše. Tedy dvakrát tolik venkovního prostoru na pozemku,“ komentoval v příspěvku na sociální síti X. Dodal, že jde o práci jednoho ze sedmi československých žáků Le Corbusiera.

Architekt Vaculík se nejprve vyučil zedníkem ve Zlíně, poté zde vystudoval Vyšší průmyslovou školu stavební a následně spolupracoval s českým funkcionalistickým architektem Františkem Gahurou ve firmě Baťa. Právě on ho doporučil do ateliéru Le Corbusiera, kde působil během svého studia v Paříži.

Po návratu do Československa založil Vaculík družstevní ateliér a začal spolupracovat s architektem Stanislavem Tobkem. Jejich práce se jim ale stala osudnou, když byli v padesátých letech společně s dalšími modernisty odsouzeni k odnětí svobody za „rozkrádání národního majetku“. 

Chaty podle Jaroslava Vaculíka na Slapech.Chaty podle Jaroslava Vaculíka na Slapech.

Po propuštění z vězení v roce 1960 začal Vaculík pracovat pro Československý svaz mládeže a svůj profesní život spojil do roku 1972 s rekreační architekturou. Podobné chatky jako ta nedaleko Ústí nad Labem vyrostly mezi lety 1958 až 1964 na Slapech. Koncem tohoto období pak Vaculík navrhl tábornickou školu v Lipnici nad Sázavou, která dodnes patří mezi jeho nejvýraznější stavby. 

Tábornická škola v Lipnici nad Sázavou. Tábornická škola v Lipnici nad Sázavou.

Kromě toho se podílel na návrhu rekreačního střediska „Orlík“ pro Ústřední výbor KSČ. Osmdesátá léta přinesla Vaculíkovi práci na nástavbách panelových domů, jež měly pomoci řešit tehdejší krizi nedostatku bytů. Za přínos k sociálnímu bydlení v roce 1985 obdržel dvě výroční ceny od britské Nadace pro výstavbu a sociální bydlení. Zemřel v roce 1995 v Praze. 

VIDEO: Jak vdechnout nový život starému nábytku radí spoluzakladatelka recyklačního obchodu Sto.re ve FLOW