Trh s moderními průmyslovými plochami v Česku zaznamenává stagnaci. Poptávka se posouvá v čase

26. 7. 2025 hrab
Poptávka mezikvartálně klesá, míra neobsazenosti stoupá, nájemné je stabilní. Tak by se dala lapidárně popsat situace, která aktuálně panuje na tuzemském trhu s průmyslovými nemovitostmi. Vyplynulo to z analýzy publikované Industrial Research Forem, sdružujícím společnosti CBRE, Colliers, Cushman & Wakefield a iO Partners.
Ve druhém čtvrtletí roku 2025 bylo v rámci sedmi různých parků na tuzemský trh s průmyslovými plochami dodáno 131 600 metrů čtverečních nových skladových prostor určených k pronájmu. V mezikvartálním srovnání to sice představuje pokles o 38 procent, v meziročním porovnání však nová výstavba vzrostla o 32 procent. Moderní průmyslové plochy určené v Česku k pronájmu podle Industrial Research Fora (IRF) aktuálně dosahují celkem 12,68 milionu metrů čtverečních.
Největší průmyslovou halou dokončenou na území Česka v druhém čtvrtletí roku 2025 byla nová hala v Logistic Centre Jihlava II (43 600 m²), plně pronajatá společnosti Bosch Powertrain. Druhým největším dokončeným projektem byla hala situovaná v Panattoni Parku Chomutov North (41 100 m²), pronajatá firmám Thermofelx a HOPI. Třetím největším dokončeným projektem se v uplynulém kvartálu stala hala ve VGP Parku Ústí nad Labem City (18 800 m²), již si celou pronajala logistická společnost Mailstep.
Největší novou transakci druhého čtvrtletí podle IRF představuje nový pronájem v parku P3 Lovosice Cargo o velikosti 43 500 metrů čtverečních, který uzavřela logistická společnost Yusen Logistics. Druhá největší nově realizovaná transakce (31 000 m²) byla nezveřejněnou distribuční společností podepsána v CTParku Prague North. Třetí největší transakcí se stala renegociace v CTParku Modřice, kterou na celkovou plochu 25 900 metrů čtverečních podepsala výrobní společnost IFE-CR.
Podíl spekulativní výstavby roste
V závěru letošního druhého čtvrtletí bylo v České republice ve výstavbě celkem 1 178 800 metrů čtverečních skladových a výrobních prostor. Tato hodnota podle IRF představuje nárůst jak ve srovnání s předchozím čtvrtletím (+ 17 %), tak meziročně (+ 19 %).
Obdobně jako v prvním čtvrtletí zhruba 28 procent z celkové plochy ve výstavbě leží v Praze a Středočeském kraji, o něco méně - 24 procent - pak v kraji Karlovarském.
V průběhu druhého čtvrtletí roku 2025 byla zahájena výstavba přibližně 269 600 metrů čtverečních průmyslových prostor, z nichž se 58 procent začalo stavět spekulativně. Podíl spekulativní výstavby tak podle Industrial Research Fora mezikvartálně vzrostl na 38 procent. Kromě toho se na trhu nachází dalších zhruba 556 800 metrů čtverečních ve stavu shell & core, které budou dokončeny až po zajištění nájemce.
Podíl renegociací se snižuje
Hrubá realizovaná poptávka, a to včetně renegociací, ve druhém čtvrtletí roku dosáhla 304 900 metrů čtverečních. To ve srovnáním s letošním prvním kvartálem představuje pokles o 41 procent. Při meziročním porovnání pak snížení o 35 procent. Podíl renegociací na celkové hrubé realizované poptávce poklesl na 44 procent. V předchozím kvartálu mu patřilo 62 procent.
Čistá poptávka v druhém čtvrtletí 2025 činila 169 600 metrů čtverečních, což představovalo mezikvartální pokles o 13 procent, meziročně pak propad o 47 procent.
Neobsazenost průmyslových ploch roste, nájemné je stabilní
Celkově bylo na sklonku června připraveno k okamžitému nastěhování téměř 511 800 metrů čtverečních moderních průmyslových prostor. V závěru druhého čtvrtletí tak průměrná míra neobsazenosti v Česku činila rovná čtyři procenta - v meziročním srovnání vzrostla o 127 bazických bodů. V Praze a Středočeském kraji se však neobsazenost dlouhodobě pohybuje pod celostátním průměrem, na konci druhého čtvrtletí dosáhla 2,8 procenta.
Nejvyšší dosahované nájemné tuzemských průmyslových a logistických nemovitostí (tzv. prime headline) bylo v letošním druhém čtvrtletí stabilní, "usadilo" se na úrovni 7,00 až 7,50 eura za metr čtvereční a měsíc. Ve vybraných lokalitách mimo Prahu se podle IRF momentálně pohybuje mezi 5,70 až 6,60 eura za metr čtvereční a měsíc. Výše nájemného za kancelářské vestavky v průměru činí 9,50 až 12,50 eura za metr čtvereční a měsíc. Obvyklá výše servisních poplatků se pohybuje mezi 0,75 až 1,00 eurem za metr čtvereční a měsíc.
„Nárůst neobsazenosti, pokles čisté i hrubé poptávky a snížení objemu nově zahájené výstavby jednoznačně signalizují další stagnaci trhu. Poptávka se zpomaluje či se oddalují klíčová rozhodnutí o expanzi. Úrovně základního nájemného sice zůstávají na původních hodnotách, co se ale mění, je dosahované efektivní nájemné, kde se nájemcům daří vyjednávat vyšší pobídky. Zejména v lokalitách s vyšší neobsazeností či velkou nabídkou je pronajímatelé více stimulují. Zároveň však platí, že poptávka je nadále velmi solidní, jen se z různých důvodů posouvá v čase,” komentuje aktuální situaci na trhu Jiří Kristek, partner a vedoucí pronájmu průmyslových ploch a nákupních parků ve společnosti Cushman & Wakefield.
Investice do komerčních nemovitostí v Česku lámou rekordy
Jak vyplývá z dat realitněporadenské společnosti Cushman & Wakefield, investiční trh s komerčními realitami, jehož jsou součástí i průmyslové nemovitosti, v České republice zažívá mimořádně silné období. A právě průmyslové nemovitosti s 28procentním podílem investičnímu trhu v letošních prvních šesti měsících dominovaly. Následovány byly kancelářemi (23 %) a hotely (23 %).
Celkový objem transakcí za první pololetí roku 2025 v komerčním sektoru jako takovém dosáhl 2,1 miliardy eur, což představuje meziroční nárůst o 187 procent. Podle Cushman & Wakefield je tento výsledek známkou obnovené důvěry investorů, mezi nimiž hráli prim ti čeští. "Z celkových třiačtyřiceti transakcí stáli čeští investoři za devětatřiceti z nich, což představuje 76procentní podíl na celkovém objemu. Zahraniční kapitál zatím zůstává opatrný, pravděpodobně v důsledku přetrvávající geopolitické nejistoty a nejistého ekonomického vývoje v Evropě," uvedl Michal Soták, vedoucí investičního týmu Cushman & Wakefield v České republice. A dodal, že tuzemští investoři, kteří dobře znají domácí trh, dokážou rychle reagovat i v době, kdy velcí institucionální hráči spíše vyčkávají.
Ovšem ačkoli tuzemští investoři mají na letošních výsledcích lví podíl, jednou z nejvýznamnějších transakcí v oblasti průmyslových nemovitostí se stala akvizice průmyslového portfolia Contera/TPG v České republice a na Slovensku. Hodnota této transakce, za níž stojí americká alternativní investiční společnost Blackstone , dosáhla 370 milionů eur.