Sekyra Group v pražském Karlíně dokončuje první etapu projektu Rohan City. Další část je už ve výstavbě

1. 7. 2025 hrab
Od roku 2021 mění developerská společnost Sekyra Group bývalý brownfield na Rohanském ostrově v Praze 8 ve zcela novou městskou čtvrť. Postupně zde buduje jak bytové domy a kancelářské objekty, tak prostory pro služby, relaxaci a sport. Dojde ale i na školu, parky a další zelené plochy. Dokončení projektu Rohan City, v němž bydlení a práci najde okolo jedenácti tisíc lidí, je plánováno na rok 2035. Celkový objem investic přesáhne 25 miliard korun.
Výstavba první etapy projektu Rohan City, který v pražském Karlíně buduje developerská společnost Sekyra Group, míří do finále. Koncem června byla slavnostně otevřena administrativní budova Arché (dříve označovaná jako A1), která se mimo jiné stala i sídlem svého developera, a před časem již byly zahájeny práce na výstavbě dvou rezidenčních věží.
„Pro Sekyra Group byl přesun do nového sídla významným milníkem. Nejen že nám díky flexibilnímu konceptu open space umožňuje efektivnější týmovou spolupráci, ale jeho předností je i fakt, že nyní jsme v centru naší nové čtvrti Rohan City,“ říká Leoš Anderle , výkonný ředitel společnosti Sekyra Group.
Budovu Arché, jež je prvním kancelářským objektem dokončeným v rámci čtvrti Rohan City, si kromě společnosti Sekyra Group za své sídlo zvolila například firma ESSILOR – OPTIKA či skupina CLA Czech Republic .
Pod architektonickým návrhem budovy Arché, stojící v místě, kde se Rohanské nábřeží potkává s Paloušovou ulicí, jsou podepsáni architekti Eva Jiřičná a Petr Vágner z ateliéru AI - DESIGN. Rukopis Evy Jiřičné však nese i vstupní lobby, kde příchozí upoutá bionická podsvětlená stěna z Corianu, navazující na monumentální recepční pult. Moderní plastiky vyrobilo brněnské studio A.M.O.S. DESIGN podle návrhu architektky Evy Jiřičné, která do modelování stěny zapojila i umělou inteligenci. Profilovanou stěnu doplňuje skleněná svítící plastika od sklářské společnosti Lasvit. I tento objekt navrhla Eva Jiřičná. Všechny tři prvky - tedy bionická stěna, recepční pult a plastika - jsou inspirovány vodou jako základem života a navazují tak na slunolamy ve tvaru vln, které jsou umístěny na jižní fasádě Arché.
Koncem letošního jara odstartovala v sousedství budovy Arché výstavba dalšího administrativního objektu. Ten nese lakonické označení A2 a sídlit v něm bude banka Creditas.
K výstavbě jsou už připraveny i dvě kancelářské budovy z druhé etapy projektu. Vyrostou podél Rohanského nábřeží a od uličního provozu je oddělí komunikace pro pěší a pás zeleně. Celková pronajímatelná plocha těchto budov, na jejichž návrhu se podílely architektonické kanceláře Schindler Seko architekti, ADNS architekti a Quarta, přesahuje 13 tisíc metrů čtverečních. Dokončeny by měly být v první polovině roku 2028. Aktuálně na Rohanu probíhají už i přípravné práce na fázi třetí.
Byty, škola, parky
První etapa projektu Rohan City, v rámci níž již byly dokončeny dvě dvojice bytových domů (Diamanty Karlín a Riviéra Karlín), zahrnuje ještě realizaci dvou rezidenčních věží pojmenovaných Vision Karlín. Stejně jako Diamanty Karlín vycházejí z návrhu Evy Jiřičné a Petra Vágnera a jejich výstavba již probíhá. Autorem Riviéry Karlín jsou architekti ze společnosti EBM Expert.
V nové čtvrti ale nebudou chybět ani obchody, kavárny, plochy pro sport či relaxaci. Stát tu bude i nová škola. Ta je ve spolupráci s Městskou částí Praha 8 a hlavním městem Praha plánována mezi ulicemi Carnapovou, Millovou a Kohákovou a přilehlou cyklostezkou a pojme až osm set dětí. Součástí projektu Rohan City bude také nové centrální náměstí, které by se mělo stát středobodem čtvrti. „Náměstí stmelí celé území Rohan City. Na jeho podobě se bude podílet více architektů, jeden z nich však bude mít hlavní slovo. Jeho jméno máme v plánu oznámit během podzimu,“ dodává Leoš Anderle.
S centrálním veřejným prostorem počítá i urbanistická studie Rohanského ostrova, již vypracoval architekt Pavel Hnilička a která definuje závazné požadavky na výstavbu v území. Studie byla Radou hlavního města Prahy schválena v roce 2018.
Téměř polovinu ploch budou v projektu Rohan City tvořit parky a veřejná prostranství. Ze stávající cyklostezky bude vytvořena široká pobřežní promenáda, která naváže na budoucí park Maniny, připravovaný ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy a Institutem plánování a rozvoje. Před Invalidovnou park naváže na Kaizlovy sady a bude pokračovat pobřežní promenádou, která vytvoří osu celého území. Vznikne tak celoměstsky významný park, který si uchová ráz volně rostoucí zeleně a velikostí bude srovnatelný se Stromovkou v Praze 6.