Developer Kunovský, Spořitelna a právník Havel spojují síly. Mění pravidla výstavby a míří na tisíce bytů

Největší rezidenční developer Central Group, Česká spořitelna, právní kancelář Havel & Partners a další silní partneři jako KPMG, ČVUT či architektonická kancelář Loxia spouštějí nový model výstavby dostupného bydlení pro obce a města. Cílem je zásadně zrychlit a zefektivnit vznik nájemních bytů napříč republikou. Díky typizovaným projektům a pevné ceně mají vyrůst tisíce bytů bez zdlouhavého papírování a víceprací. Za novinkou se skrývá velká byznysová příležitost.
Na českém trhu s bydlením by mohl nastat zásadní obrat. Skupina silných hráčů v čele s developerem Central Group, Českou spořitelnou, právní kanceláří Havel & Partners, KPMG, ČVUT a architektonickým studiem Loxia spouští nový systém výstavby obecních nájemních bytů. Cílem je výrazně zrychlit a zjednodušit výstavbu dostupného bydlení, které v Česku dlouhodobě chybí.
Iniciativa přichází s propracovaným modelem, který má městům a obcím ušetřit čas, peníze i personální kapacity. Základem je takzvaný systém Design & Build – radnice potřebují pouze pozemek a základní záměr, vše ostatní zajistí vybraný dodavatel.
„Město získá hotový projekt, který funguje od začátku až po provoz. Garantujeme cenu bez víceprací – to je pro samosprávy zásadní,“ říká pro e15 šéf Central Group Dušan Kunovský. „Nemusí stavět vlastní tým, nemusí nic objevovat. Vědí přesně, co dostanou, za kolik a kdy.“
V rámci iniciativy obce zdarma získají odborné posouzení svého záměru i finanční rozvahu od České spořitelny. Pokud se rozhodnou pokračovat, mohou si objednat studii proveditelnosti či detailnější dokumentaci. K dispozici je také nezávislé hodnocení projektu od KPMG. V první fázi bude poradenství bezplatné, v další si již zájemci mohou připlatit za detailnější rozbor v řádu desítek až nižších statisíců korun. Zda Česká spořitelna nabídne pro projekty výhodnější financování než konkurence, zatím banka neuvedla. Jelikož je součástí zmíněné iniciativy, dá se očekávat, že bude mít zájem se na projektech podílet i po finanční stránce.
Typizované domy mají urychlit povolování i výstavbu
Výstavbu mají urychlit a zlevnit typizované domy navržené tak, aby vyhověly různým lokalitám a podmínkám. Central Group nabízí deset typových budov v různých variantách. Dodavatelé se pak mohou účastnit výběrových řízení i s vlastními návrhy, což má zajistit konkurenční prostředí.
„Záměrně jsme vytvořili typologii, která umožňuje architektonickou různorodost i ekonomickou efektivitu,“ doplňuje Kunovský. Iniciativa podle jeho slov klade důraz i na provozní stránku projektů – energetickou efektivitu, jednoduchou údržbu a dlouhodobou udržitelnost.
Kolik budou jednotlivé projekty stát a jak bude cena nastavena, společnosti neuvádí, jelikož se jedná o součást obchodního tajemství. S projekty se bude Central Group ucházet o zakázky ve veřejných řízeních, podle Kunovského se však o ně mohou ucházet i soukromí investoři. Řádově půjde o desítky až stovky milionů korun v závislosti na velikosti projektu. Central Group počítá, že jeden bytový dům bude mít vyšší desítky až stovky bytů podle velikosti parcely a požadavku obce.
Central Group chce zdvojnásobit výstavbu bytů
Central Group plánuje díky novému systému navýšit výhledově výstavbu o 2000 bytů ročně v regionech, tedy mimo Prahu, kde doposud dominoval. V hlavním městě chce firma nadále realizovat přibližně 2000 nových bytů ročně. „Vnímáme to jako naši společenskou odpovědnost, ale zároveň jako ekonomickou příležitost,“ říká Kunovský. Zájem ze strany obcí je podle něj už nyní vysoký.
Podle analytiků je situace na trhu vážná – podle studie KPMG je třeba stavět nejméně 25 tisíc veřejných nájemních bytů ročně, aby se krize začala řešit. Stát by měl přispívat alespoň 20 miliardami korun ročně. Realita je ale zatím výrazně skromnější.
Kromě chybějících financí brzdí výstavbu především zdlouhavé povolovací procesy, nedostatek pracovní síly nebo nefungující digitalizace stavebního řízení. Právě nový model výstavby má být podle Kunovského reakcí na tyto bariéry. „Naším cílem je vytvořit efektivní systém, který městům a obcím pomůže zvládnout celý proces výstavby od začátku až do konce – rychle, efektivně a udržitelně,“ uzavírá.
Podle Pavla Klimenta, partnera KPMG, je záměrem iniciativy propojit veřejný sektor se soukromým, poskytnout municipalitám know-how a zjednodušit proces jako takový. „Projekt je zajímavý tím, že nečeká, co udělá a definuje stát, ale vytváří proces, který městům a obcím umožní plánování stavby v podmínkách, které pro ně budou méně rizikové, protože budou mít k dispozici kvalitní metodiku a standardy. Jako velmi významné vidím i to, že se na něm podílejí firmy, které se na trhu pohybují dlouhé roky a jsou silné v privátní části sektoru,“ řekl Kliment.
„Naše iniciativa je určena všem městům a obcím v České republice, největší zájem ale logicky očekáváme v Praze a okolí. Důvod je nasnadě – právě hlavní město, které se v důsledku trvalého přílivu obyvatel neustále rozrůstá, totiž v oblasti bydlení pociťuje největší deficit,“ vysvětlil Kliment. A doplnil, že dolní hranice pro počet bytů v projektu bude okolo tří desítek jednotek. Naopak velikost obce či města, které o systém Design & Build projeví zájem, roli nehraje. O projekt, v rámci něhož by měly vznikat byty dostupné průměrně vydělávající střední třídě, se obce již zajímají - v současné době podle Klimenta probíhají jednání na úrovni diskusí.
Zapojením odborníků urychlí proces výstavby
Jana Mastíková, hlavní architektka architektonického a projekčního studia LOXIA, zásadní přínos této iniciativy pro města a obce vidí v tom, že metoda Design & Build je efektivní. A to zejména z pohledu časového. Zapojením odborníků, kteří mají dlouholeté zkušenosti s tuzemským developerským trhem, se totiž celý proces příprav i výstavby samotné dokáže velmi významně urychlit.
VIDEO: Na každý byt v Praze je 108 zájemců. Žít v nájmu už není ostudou, řekl šéf Bezrealitky Meyer pořadu FLOW
Díky zkušenostem s navrhováním rezidenčních projektů různých velikostí může ateliér Loxia starostům nabídnout především pomoc zorientovat se ve složitých procesech. „Nikdo nemůže po starostech chtít, aby byli odborníky na všechny oblasti, které s výstavbou souvisejí. Od toho je tady tým iniciativy pro dostupné bydlení a jeho léty prověřené know-how. Oni ale musí mít hned od začátku jasno v tom, jaký mají záměr, co chtějí, respektive potřebují ve svém městě či obci v oblasti bydlení vybudovat,“ uvedla Mastíková, jejíž studio mimo jiné stojí i za realizací více než deseti tisíc bytových jednotek napříč Prahou. A dodala, že starostové ale musí mít vyřešené otázky kolem pozemku, na kterém mají v úmyslu bytové domy metodou Design & Build stavět.